Drasani horeckove loucky 2Členové ČSOP Klenice nepolevují v práci ani brzy na jaře. V minulém týdnu odstranili starý porost trávy, biomasu a mech z louky u Vlčího Pole, kde roste vzácný hořeček nahořklý.

Hrábě a vidle vzali do rukou nejen starší členové, ale také děti. Odstraněním biomasy dostane hořeček prostor pro růst. O louku se staráme pravidelně včetně monitoringu této vzácné rostliny.

„Díky neustále ubývající populaci a míst, kde roste, byla tato vzácná kytka zařazena do záchranného programu, jehož cílem je zastavit úbytek stanovišť,“ řekla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

 

 

 

 

IMG 20201024 144943Na pomoc silně ohroženým hořečkům nahořklým vyrazili starší i nejmladší členové ČSOP Klenice. Posekali a pohrabali jednu z mála lokalit, kde lze ještě tyto nádherné rostliny nalézt.

Do akce nejprve vyrazil silný muž se sekačkou, který louku u Vlčího Pole posekal. Druhý den převzali štafetu ženy s dětmi vybaveni hráběmi. Za dodržení tehdy platných koronavirových předpisů pomohli shrabat a odstranit biomasu, aby se příští rok hořcům dařilo ještě lépe než letos. Počasí jim přálo, a tak chytali poslední sluneční paprsky a obdivovali barevný podzim v lese.

 

IMG 20201023 WA0005Ještě než se uzavřely školy a pandemie koronaviru omezila takřka veškerý život, stihli žáci ZŠ Kosmonosy posekat koniklecovou louku u Debře.

O koniklecovou louku se svědomitě stará náš člen a pedagog Zdeněk Turek, který se vypravil se svými svěřenci i tentokrát na pomoc ohroženému konikleci lučnímu.

 „Koniklece jsou v dobré kondici a mohly by dobře přezimovat. Držte se a vydržte, i vir je smrtelný,“ vzkázal Zdeněk Turek.

 

IMG 2972Devět členů ČSOP Klenice o víkendu posekalo a pohrabalo slatinnou louku u Struh nedaleko Benátek nad Jizerou, aby zde měly prostor vzácné rostliny jako orchideje prstnatec pleťový nebo kruštík bahenní.

Hrábě, vidle, křovinořezy, sekačka, ale i kosa se stali sobotními společníky pro dobrovolníky, kteří i přes zamračené a deštivé počasí opustili pohodlí svých domovů a vyrazili na pomoc přírodě. Zabrat jim daly především okrajové části lokality, které byly zarostlé již velmi vzrostlým rákosem, který se postupně rozšiřuje.

ČSOP 2020 09 03 sekání Vrchbělá u rozhledny IMG 2271Členové ČSOP Klenice odstranili náletové dřeviny, pokosili a pohrabali louku nedaleko rozhledny na Vrchbělé, kde roste jedna z posledních populací ohroženého hořce křížatého na Mladoboleslavsku. Překvapením byl nález kudlanky nábožné i hnízda zápřednic.

 

 

 

 

20200822 083105Obrovský kus práce odvedli členové ČSOP Klenice a dobrovolníci, kteří pohrabali slatiniště evropsky významné lokality Loučeňské rybníčky. Biomasa naplnila čtyři velké kontejnery. Zapotil se také pan Havlát se speciální horskou sekačkou, který louky posekal.

Čtyřiadvacet dobrovolníků se sešlo uplynulou sobotu ráno na rozsáhlých lukách u Loučeně, kde na ně čekalo opravdu hodně práce. Na zemi už ležela posekaná proschlá biomasa, o kus dál čtyři velkokapacitní kontejnery.

 

dobrovolníci ze ŠKODA AUTO1V roce 2014 se podařilo na ploše 31 ha vyhlásit přírodní památku Dymokursko – Bahenské louky, která se nachází mezi obcemi DěteniceKošík a Prodašice na hranici okresů JičínNymburk a Mladá Boleslav. Přírodní památka byla celkovým neobhospodařováním v tristním stavu. Začali jsme se tedy o chráněné území spadající do okresu Mladá Boleslav od doby vyhlášení starat. 

 

 

prstnatec májový1Před pěti roky členové ZO ČSOP Klenice při pravidelném monitoringu cenných lokalit Mladoboleslavska objevili pod Babou v blízkosti dálnice zarůstající slatinnou louku s více jak třemi desítkami chráněných orchidejí prstnatců májových. Tento druh orchideje zde nebyl nikdy popisován, proto byl nález výjimečným. V letošním roce při kontrole lokality počet prstnatců májových však klesl na drastických pět kusů.

Louka, kde se prstnatec vyskytuje, značně zarostla konkurenčními bylinami, což bylo způsobeno nekosením lokality a nadbytečnou dotací živin z okolních přihnojovaných pozemků. Důsledkem je postupná převaha rostlinných druhů náročných na živiny. 

 Fotografie z kosení

 

Anthericum_liliago_Belozarka_liliovita_2016_06_06_Kr_Vrutice_Musalova_stran_P6064225Letos stejně jako v loňském roce jsme se pokusili odstranit z vápencové stráně u Kropáčovy Vrutice nálety svídy krvavé. Stráň se v květnu rozzáří tisíci bělostnými květy silně ohrožených bělozářek liliovitých, které agresivní svída kčasto zadusí. Bez pravidelného kosení a vyřezávání náletů bychom za pár let nenašli na stráni ani jednu z těchto nádherných kytek. Pokud se budete chtít spolu s námi podívat a pokochat se její krásou, napište nám. V květnu se na stav její populace pojedeme podívat a vezmeme vás sebou.

Fotografie

 

IMG_53931

Členové ČSOP Klenice s dobrovolníky ze ŠKO ENERGO odstranili náletové dřeviny z přírodní památky Dymokursko u Dětenic, která je výjimečným územím na Mladoboleslavsku. Pomohli tak chráněným rostlinám.

Ochranáři z Klenice se jednomu z nověji vyhlášených chráněných území na Mladoboleslavsku věnují již řadu let, a díky nim se zde daří mnoha chráněným rostlinám. Namátkou hořci hořepníku, kosatcům sibiřským, prstnatcům májovým nebo upolínům evropským.

Letos však ochranáře čekalo překvapení.

Fotografie