IMG 5042Vážení příznivci, přátelé a milovníci přírody

Rádi bychom vás touto cestou chtěli poprosit, abyste se v těchto dnech zaměřili na naše opeřence. Teploměr klesá hodně pod bod mrazu, většina potravy je zasněžená a jak jsme spolu s ornitology zjistili, zůstali tady po loňských teplých zimách i druhy co běžně odlétají. Prosím, pokud máte možnost, přikrmujte je. Pro ptačí opeřence přichází nejtěžší období z celého roku. V běžných obchodech je problém krmivo koupit, a tak jsme z velkoobchodu velké množství krmení objednali. Pokud máte problém krmení pro ptáky sehnat, ozvěte se. Buď na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na tel. 605 000 577. Domluvíme se na jeho předání.

 

image001ZO ČSOP Klenice zaslala krajskému úřadu žádost o posouzení záměru výstavby nové silnice mezi Bězděčínem a Kosmonosy podle EIA. Komunikace bude téměř obchvatem dálnice D10 a protne biokoridory, významné krajinné prvky, migrační koridory zvířat a naruší biotopy zvláště chráněných druhů.

Obrázek12Boleslavsko i Mladá Boleslav má mnoho krásných míst, o čemž svědčí nedávný příspěvek Antonína Kůrky Mladoboleslavsko pod rouškou. Druhým příspěvkem bych však rád nastínil na konkrétních příkladech naopak ty temné části především samotného města Mladá Boleslav, a to z mého pohledu, tedy pohledu studenta Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity, který má plno informací tzv. z „první ruky“, od mnohých akademiků, a to navíc mezioborově. 

Obrázek 5: Výřez z návrhu územního plánu pro Mladou Boleslav. Zdroj: mb-net.cz

 

obr1Boleslavsko i Mladá Boleslav má mnoho krásných míst, o čemž svědčí nedávný příspěvek Antonína Kůrky Mladoboleslavsko pod rouškou. Tímto příspěvkem bych však rád nastínil na třech konkrétních příkladech naopak ty temné části především samotného města Mladá Boleslav, a to z mého pohledu, tedy pohledu studenta Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity, který má plno informací tzv. z „první ruky“, od mnohých akademiků, a to navíc mezioborově.

Obrázek 1: Satelitní snímek sadu "Třešňovka" z dubna 2020. Původní přibližná rozloha sadu vyznačena červenou čarou. Zdroj: mapy.cz

DSC01234 1Velkou radost nám udělala před koncem roku spolupráce se žáky 6. ZŠ, kteří místo sportu vyrazili pomoci do přírody. Žáci 9.A z 6. ZŠ vysadili 17. prosince v parku Štěpánka 15 vysokokmenných třešní.

„Naši tradiční soutěž ke Dni stromů jsme letos nemohli zorganizovat, a proto máme o to větší radost, že se podařila domluvit výsadba v rámci sportovního odpoledne. Těžce zkoušený park,  který v kůrovcové kalamitě přišel za dva roky o více jak 1000 stromů, se obohatil o 15 třešní, které budou zároveň sloužit jako zdroj potravy pro ptactvo. I pro žáky z 6. ZŠ je akce vítanou změnou. V době koranavirové pandemie je tato akce jejich první společnou akcí od začátku školního roku,“ uvedla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

uvod_MB_pod_rouskouNáš člen, Tonda Kůrka Pavoučný sepsal ohlédnutí za letošním zvláštním rokem. Z jeho toulek mladoboleslavskou přírodou vznikla krátká reportáž o jejích krásách, o velkém, mnohdy skrytém přírodním bohatství i o překvapivých nálezech. Článek se nevešel do několika málo řádku, a proto vám ho nabízíme

ke stažení.

 
Přejeme příjemné počtení, které se dobře hodí i pro nastávající adventní čas. 

Eresus kollari M Stepník rudý 2020 10 03 Radouč NPP IMG4534Na suchých písčitých plochách Radouče byl naposledy pozorován v roce 2011, pak se po něm doslova slehla zem. V neděli se po devíti letech znovu objevil a my jsme byli přitom.

U nás  je stepník rudý vzácný druh pavouka, vyskytuje se jen v teplých nížinách. Najdeme ho lokálně ve středních Čechách, v okolí Prahy, Českém krasu, Českém středohoří na Mělnicku. Na Moravě např. na Pálavě, Bzenecku, Pouzdřanech, Brněnsku, Moravském krasu, ale zasahuje i na Hanou, kde se vyskytuje na úpatí Velkého Kosíře. Historicky poprvé byl u nás nalezen na hoře Říp.

Cheiracanthium punctorium F Zápřednice jedovatá 2020 09 18 Radouč pláň IMG4466Příroda Radouče má nové obyvatele  – zápřednice jedovaté. Několik hnízd tohoto poměrně velkého pavouka jsem objevil na spletených latách třtiny na radoučské pláni ve slunných zářijových dnech tohoto roku.

Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium) je u nás jediný pavouk, který svým kousnutím může člověku způsobit vážnější zdravotní potíže. Velkými klepítky snadno prokousne kůži a vstřikne do rány jed, který způsobuje palčivou bolest, lokální opuchnutí, někdy dočasné ochrnutí končetiny.

Vanessa atalanta Babočka admirál 2020 09 11 Radouč IMG 2419Někteří syslíci jsou stále ještě venku, což je na půlku září docela překvapivé. Stále se jim ještě nechce do nor pod zem, asi je tu drží to stále ještě letní slunce. A tak nadále využívají lidského dobrodiní, vesele chroupajíce mrkvičku a brambůrky. Hezké je to. Pozdní květy hlaváčů, trávniček a hvozdíků ještě navštěvují už notně otřepaní modrásci coridon, ale také úplně noví žluťásci Colias.

 

 

hřib rudonachovýVelký úspěch zaznamenali naši mykologové z Mykologického klubu Ryzec. Našli totiž vzácný a jeden z našich nejkrásnějších hřibů - hřib rudonachový.

Mykologové našli hřib rudonachový hned na dvou místech Mladoboleslavska. „Jeden jsme našli ve svahu na Chlumu. Neutrhli jsme ho, a to nejen proto, že nechceme platit pokutu, ale vyfotili jsme ho a zakryli listím,“ hlásil jeden z mykologů.