IMG_20211028_102600Neuvěřitelných 439 stromů vysadili během našeho projektu Sázíme stromky pro potomky stovky dobrovolníků. Sázení se účastnily také desítky dětí. Prosíme naše příznivce, aby nám zasílali tipy na vhodná místa k dalším výsadbám, které se uskuteční za rok.

Naše organizace spolu s partnery se stejně jako v minulém roce zaměřila na ovocné stromy. Přírodu jsme obohatili o 439 stromů a 245 keřů. Dobrovolníků se zúčastnilo rekordních 556 včetně dětí z 5. ZŠ a 6. ZŠ v Mladé Boleslavi nebo dobrovolníků z firmy ŠKODA AUTO, KAUTEX TEXTRON a NADACE O2. Pro srovnání loni jsme společně s 370 dobrovolníky zasázeli 413 stromů a 100 keřů.

prog4_2022-11-15 11-13-14Věnovat volný čas přírodě se rozhodlo 8 dobrovolníků ze ŠKODA AUTO. Pro jejich aktivitu jsme vybrali pozemky manželů Polívkových u Libošovic. V minulém roce jsme na části pozemků, které vlastní, vybudovali 7 tůní, zasázeli 144 ovocných stromů a 55 lip, které označují hranici pozemku. Velký zemědělský lán se rozdělil tímto novým biokoridorem a následně byl oset květnatou loukou.

Letos na podzim jsme na dalším pozemku manželů Polívkových vybudovali dalších 5 tůní, které budou sloužit obojživelníkům k rozmnožování, vytvářet v zemědělské krajině vhodné mikroklima a živočichům přinesou cenný zdroj vody.

Vlk obecnyNěkolik vzácných druhů našli během jarních týdnů členové ČSOP Klenice. Byly to nejen ohrožené rostliny, ale také dudek chocholatý nebo překvapivý výskyt vlka obecného na Mladoboleslavsku.

O vlku se naše organizace dozvěděla od příznivce, který se s námi podělil o fotografie této vzácné šelmy. Zaznamenal ji při jízdě autem u obce Plazy, jak přebíhá silnici. Zřejmě šlo o vlčího samce, který si hledat nové teritorium. Fotografie vlka měla velký ohlas na našem facebooku, kde se kromě pozitivních reakcí objevily i ty negativní. Informace jsme předali také Hnutí Duha, která se na monitoring vlků zaměřuje.

O co vlastně jde?

Věnuji se monitoringu strak především v Nymburce, Poděbradech a Mladé Boleslavi. Straky se čím dál více stěhují do měst a já bych rád zjistil, jak se v městech pohybují. K tomuto účelu bych potřeboval zkontrolovat co nejvíce aktivních (tedy těch z letošního roku, straky v hnízdech z minulých roků znovu nehnízdí) stračích hnízd.

Kniha ZO CSOP Klenice 01ČSOP Klenice vydává jedinečnou knihu o chráněných územích Mladoboleslavska. Dvě stě stran textu doplňují fotografie a kresby. Vydání předcházel podrobný několikaletý průzkum našeho malebného kraje.

 

 

 

 

hořec brvitý3V našem nejmladším chráněném území Mladoboleslavska, které bylo vyhlášeno letos v lednu, v dnešních dnech vykvétají silně ohrožené hořce brvité. Jedná se o vzácné druhy rostlin, se kterými se na Mladoboleslavsku potkáte už jenom na zdejší lokalitě.

Z většiny lokalit, kde původně rostl, zmizely díky nadměrnému zemědělskému využívání. Patří k rostlinám, které každý rok rozkvétají mezi posledními. K svému životu potřebují vápnité podloží. Nejčastěji ho najdete v opuštěných lomech, mezích a na jižních svazích.

 

 

 

 

 

Syslí hlídky na RadoučiVe spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR jsme první víkend v červenci spustili pilotní program na ochranu syslů na Radouči. Ač je na Radouči instalována řada informačních tabulí o nevhodném krmení syslů, stále zde řada návštěvníků sysly nevhodně krmí, přestože se jedná o kriticky ohrožené živočichy. Úlohou syslích hlídek je informovat návštěvníky Radouče o životě syslů, o tom, jaká jsou rizika nevhodného krmení a o záchranném programu tohoto kriticky ohroženého živočicha.

výreček menšíBěhem sobotního kroužkování na Žabakoru se podařilo našim ornitologům kromě pěnice hnědokřídlé, rákosníků velkých a obecných odchytit i velevzácného výrečka malého

 

Výreček patří mezi nejvzácnější ptáky žijící v ČR. Je to jediná tažná sova na našem území. Kolik jich přes Českou republiku táhne a kolik jich tu hnízdní, není zcela jasné. Hojněji se vyskytuje hlavně na jižní Moravě, kde občas i zahnízdí. Aktuálně je ale zdokumentováno i hnízdění dvou párůOlomouci .

 

koniklec jarní3Náš region se kromě mladoboleslavské automobilky může pyšnit jednou botanickou raritou – několika taxony konikleců. Dva druhy z nich - koniklec jarní a koniklec otevřený patří mezi kriticky ohrožené, koniklec luční patří mezi silně ohrožené druhy. Tyto druhy se mezi sebou ještě kříží a vytváří zajímavé druhy kříženců.

V posledních letech se počty všech druhů konikleců rapidně snižují a ochránci přírody dělají vše pro jejich záchranu. I my se snažíme. Kosíme louky, kde se tyto vzácné druhy konikleců vyskytují. Minulý týden jsme zakrývali pletivem kvetoucí koniklece luční, aby je zvěř nepoškozovala okusem. Bohužel během posledních několika let se jen pár kusům těchto vzácných druhů rostlin podařilo vykvést a vyprodukovat semena. Pletivo je proti okusu ochrání.

 

 

Odhánělová úklid č. 2 Březina u MHPo měsíční úklidové akci jsme dali dohromady výsledky úklidů, o kterých nám dali dobrovolníci vědět a které na Mladoboleslavsku probíhaly. Uklízelo se na Kovánci, v okolí Debře, Bakova nad Jizerou, Horek, Luštěnic, Chaloupek, Katusic, Skalska, Jemníků, Kněžmosta, Doubravičky, Josefova Dolu, Krnska, Dolního Bousova, Martinovic, Bělé pod Bezdězem, Mnichova Hradiště, Kosmonos, Mladé Boleslavi.

Naši členové se vrhli do úklidů okolí našich naučných stezek – přírodního parku Chlum, přírodních rezervací Vrch Baba a Vrchbělá.