IMG 20200325 094934Sluneční paprsky a počátek jara probouzí českou přírodu a například také ohrožené koniklece luční. Posly jara lze spatřit i na Mladoboleslavsku.

 

 

 

 

 

 

Domousnice u Mladé Boleslavi ČSOP Klenice navrhla krajskému úřadu vyhlásit nová čtyři chráněná území. Jedná se o území, které ochranáři dlouhodobě monitorují a zjistili tam výskyt vzácných rostli a živočichů.

Jako první naše organizace navrhla k ochraně lesní prameniště obklopené bučinou a doubravou u obce Domousnice na Mladoboleslavsku. Nedaleko této oblasti probíhalo v minulosti holosečné kácení, a proto bychom rádi předešli nevratným škodám.

 

Objevuje známé i méně známé bezobratlé pro Mladoboleslavsko, píše články a stojí za seriálem nových druhů. Řeč je o entomologovi Miroslavu Zúberovi, který nám v rozhovoru objasnil, co je to entomologie, proč máme chránit přírodu a proč se snižuje biodiverzita.

sokol_na_komineHned dvě dobré zprávy jsme dostali na začátku března do ústředí ČSOP Klenice. Na komíně společnosti ŠKO ENERGO již zahnízdili kriticky ohrožení sokoli stěhovaví a kraj začal kosit louky v Přírodní památce Chlum.

Sokoli stěhovaví zahnízdili na komíně letos již pošesté, tentokrát však velmi brzy. Již 2. března se v nainstalované budce objevilo první snesené vejce. Jestli je jen jedno, zatím není jasné. Loni se jim povedlo úspěšně vyvést čtyři mláďata. Hnízdí na komíně jsou ve výšce 170 metrů nad městem. Výběr není náhodný, krásní dravci mají na komíně klid v jinak rušné městské aglomeraci a mohou vychovávat svá mláďata.

https://www.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/5836651Po několika letech se povedlo vyhlásit zvlášť chráněným územím Stráně u Kochánek, které navrhli členové ČSOP Klenice. Přírodní památka o rozloze 3,9 hektarů vznikne na konci letošního roku.

Na základě našeho podnětu území prošlo přírodovědným monitoringem a díky zjištěnému výskytu chráněných druhů byla lokalita již v roce 2016 vyhlášena evropsky významnou lokalitou spadající pod soustavu Natura 2000.

Území je výjimečné zejména díky porostům jalovce obecného, který je na Červeném seznamu v kategorii ohrožených, a řady teplomilných rostlin.

Fotografie

Cheiracanthium_punctorium_hnízdo_2018_07_07_Jestřebské_sl_Vojenské_louky_IMG_6641

Také u nás na Mladoboleslavsku se v poslední době objevují nové druhy tvorů, zejména drobných bezobratlých živočichů. Obvykle žijí skrytě a objevíme je jen náhodou. Při kontrole stavu hořců a dalších vzácných rostlin v prostoru Vrchbělé jsme loni a znovu letos 17.Cheiracanthium_punctorium_M_Snovačka_jedovatá_2018_07_07_Jestřebské_sl_Vojenské_louky_IMG_6687 října zjistili početný výskyt našeho jediného nebezpečného pavouka zápřednice jedovaté (Cheiracanthium punctorium). Té zápřednice, která před deseti lety způsobila paniku poté, co se v televizi objevila zpráva o vážných zdravotních potížích po kousnutí tímto pavoukem u Štětí. Loni proběhla tiskem zpráva o „zamoření Dokeska jedovatými pavouky“.

 

O.purpurea albín Chotuc 1Pracujeme na vydání zcela ojedinělé knihy – Orchideje Mladoboleslavska. Jelikož jejich počty stále ubývají, v některých případech je stav jejich populace přímo alarmující, chtěli bychom zachytit jejich krásu než z naší krajiny vymizí úplně. Z tohoto důvodů hledáme dobrovolníky,

kteří nám pomohou zmapovat staré lokality, kde se ještě před lety vyskytovaly. Jedná se hlavně o lokality: Bechov, Choboty, Slepeč, Kochánky, Obrubce, Niměřice, PP Káčov, Kojany, Dolní Cetno, Žerčice, Jabkenická obora, Husí Lhota, Úhelnický les.

Prosíme všechny zájemce, kteří by nám byli ochotni pomoc s mapováním, aby se přihlásili na adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Více informací osobně. Děkujeme.

 

 

Datel_702_web_ram Jako svoje místo k hnízdění si jeden z našich ohrožených druhů ptáků – datel černý – vybral letos tradičně přírodní park Chlum. Datel je přes svou velikost — měří skoro půl metru — poměrně nenápadný pták. Jejich nezaměnitelnou černou siluetu s červenou čepičkou a slonovinově světlým zobákem zahlédneme nejspíše v letu, anebo se prozradí svým typickým hlasitým voláním. Typ lesa příliš nerozhoduje, datly nacházíme v nížinných listnatých lesích i v porostech smrku.

 

vstavac_kukackaOd roku 2013, kdy se poprvé povedlo našim kolegům najít skomírající lokalitu jedněch z našich nejvzácnějších orchidejí vstavačů kukaček, které jsou z hlediska ohrožení hodnoceny v Červeném seznamu jako kriticky ohrožený druh naší květeny, uběhlo již několik let. Díky souhlasu majitele Vojenských lesů a pravidelné péči o lokalitu se z původních několika kusů zdejší populace rozrostla na několik stovek kusů těchto drobných a barevně proměnlivých orchidejí. Tyto vzácné rostliny jsou velice citlivé na chemické hnojení, a tak se zachovaly jen v zemědělsky nedotčených koutech naší vlasti – přírodních rezervacích a bývalých vojenských újezdech. Nejinak je tomu i na Mladoboleslavsku, kde vykvétají jenom ve Vrchbělé – bývalém vojenském prostoru. Přejme jim dobrou péči, aby se i naše děti mohly těšit z těchto krásných a vzácných rostlin.

 

 

ruze_galska_web_20180529_182458._jpgNa Chlumu, v místě zvaném Střelnice, vykvétají právě v těchto dnech desítky zákonem chráněných růží galských. Vzhledem k teplému jaru vykvétají cca o 2 týdny dříve, než obvykle. Na Mladoboleslavsku roste tato omamně vonící květina na třech místech. Chlum patří k lokalitě, kde je její výskyt nejpočetnější. Je to stará kulturní rostlina, sloužila a dosud slouží jako jedna z růží pro šlechtění nových odrůd.

Pokud budete mít čas, přijďte si přivonět a pokochat se její krásou. Nebudete litovat.