Čolek velkýV roce 2016 se ve spolupráci s obcí Rohatsko podařilo obnovit tůně, které byly v minulosti zasypány, část se zazemnilo v souvislosti s plánovanou výstavbou velkokapacitního kravína. Čolci, kteří zde žili, byli pochytáni a přemístěni. Díky odporu osadního výboru Rohatska naštěstí nikdy ke stavbě velkokapacitního kravína nedošlo.

Áron plamatýObjevili jsme na přírodním parku Chlum nový rostlinný druh – áron plamatý, který patří k ohroženým druhům naší flóry. Je to druhá lokalita, kde tato silně jedovatá rostlina roste. Kromě Chlumu se s ní můžete setkat ještě v přírodní rezervaci Bažantnice u Loukova, kde je hlavním důvodem ochrany právě výskyt árona plamatého.

Hořeček nahořklýNa jaře letošního roku se nám podařilo najít na lokalitě u Vlčího Pole 3 uschlé stvoly hořečku nahořklého, u nás kriticky ohroženého druhu. Vzhledem k jeho dramatickému úbytku v rámci celé ČR byl tento druh zařazen do záchranného programu, aby se podařilo zachránit ho před úplným vyhynutím. Po souhlasu majitele jsme se pustili do radikální asanace celé plochy.

Kruštík bahenníPo loňském managementovém zásahu se dlouhodobě neudržovaná slatinná louka u rybníka ve Struhách opět pokryla bílým kobercem kruštíků bahenních, které patří k silně ohroženým druhům rostlin.

Vlha pestráPřed dvěma lety ornitologové zaznamenali v Čechách historicky první hnízdění silně ohroženého druhu - vlhy pestré - a to v bývalé cihelně v Horkách nad Jizerou. V loňském roce zde hnízdily tři páry. Letos již čtyři.

Bělozářka liliovitáPo dvou radikálních managementech a odstranění především svídy krvavé na Musalově stráni u Krupáčovy Vrutice, se opět na tuto stráň vrátily ohrožené bělozářky liliovité. Tyto křehké květiny naleznete na Mladoboleslavsku jenom na této lokalitě.

Kosatec sibiřský Kosatec sibiřský Na Chlumu, u Dolního Bousova, na slatinných loukách u Ujkovic vykvétají ohrožené kosatce sibiřské. Kosatec sibiřský je krásná rostlina, která vyžaduje pravidelné kosení a nesnáší průmyslová hnojiva, proto z řady míst Mladoboleslavsku - k naší škodě - vymizela.

Ošetření dubu v Horní RokytéDne 16.5. 2016 se v obci Dolní Rokytá na Mnichovohradišťsku v rámci schváleného projektu „Zdravé stromy pro zítřek“ ošetřil jeden z nejmohutnějších dubů letních ve středních Čechách.

Ošetření stromu umožnila Nadace Partnerství, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o. s. a Mendelova univerzita v Brně. Zásah provedl odborník s mezinárodním certifikátem European Tree Worker.“

Ošetření dubu v Horní RokytéV těchto dnech vykvétají na 4 místech Mladoboleslavska naše nejvyšší orchideje - vstavače nachové. Jsou to silně ohrožené rostliny, které jsou citlivé na změnu prostředí, větší množství dusíku v půdě. Při použití průmyslových hnojiv odumírají. Zvláštností těchto rostlin je, že nevytvářejí nektar jako řada ostatních druhů rostlin.

Vstavač kukačkaNa jediné lokalitě na Mladoboleslavsku začínají vykvétat desítky kriticky ohrožených vstavačů kukaček a to hlavně zásluhou vzorné péče kolegů z ZO ČSOP Jaroměř.