výreček menšíBěhem sobotního kroužkování na Žabakoru se podařilo našim ornitologům kromě rákosníků velkých, obecných, pěnice hnědokřídlé atd odchytit velevzácného výrečka maléhoPatří mezi nejvzácnější ptáky žijící v ČR. Výreček je jediná tažná sova na našem území. V celé ČR žije podle odhadů ornitologů pouze pět až deset jedinců.

koniklec jarní3Náš region se kromě mladoboleslavské automobilky může pyšnit jednou botanickou raritou – několika taxony konikleců. Dva druhy z nich - koniklec jarní a koniklec otevřený patří mezi kriticky ohrožené, koniklec luční patří mezi silně ohrožené druhy. Tyto druhy se mezi sebou ještě kříží a vytváří zajímavé druhy kříženců.

V posledních letech se počty všech druhů konikleců rapidně snižují a ochránci přírody dělají vše pro jejich záchranu. I my se snažíme. Kosíme louky, kde se tyto vzácné druhy konikleců vyskytují. Minulý týden jsme zakrývali pletivem kvetoucí koniklece luční, aby je zvěř nepoškozovala okusem. Bohužel během posledních několika let se jen pár kusům těchto vzácných druhů rostlin podařilo vykvést a vyprodukovat semena. Pletivo je proti okusu ochrání.

 

 

Odhánělová úklid č. 2 Březina u MHPo měsíční úklidové akci jsme dali dohromady výsledky úklidů, o kterých nám dali dobrovolníci vědět a které na Mladoboleslavsku probíhaly. Uklízelo se na Kovánci, v okolí Debře, Bakova nad Jizerou, Horek, Luštěnic, Chaloupek, Katusic, Skalska, Jemníků, Kněžmosta, Doubravičky, Josefova Dolu, Krnska, Dolního Bousova, Martinovic, Bělé pod Bezdězem, Mnichova Hradiště, Kosmonos, Mladé Boleslavi atd.

Vážení přátelé přírody,

chci tímto nabídnout pár zkušeností těm, kdo by chtěli pomoci ptákům v městské přírodě.

Provozujeme celkem sedm budek v okolí dvou činžáků, které jsme vyrobili z nařezaných materiálů – polotovarů, poskytnutých dříve Ekocentrem. Budky je dobré každoročně již koncem února čistit, aby se předcházelo množení parazitů a chorobám. Při vyvěšování je třeba myslet na to, aby budka byla otvorem k východu či jihu, ne blíže než cca 20 m od sebe. Někteří nadšenci v dobré víře vyvěsí velmi blízko sebe, ale "ptačí panelák" nefunguje, ptáci jsou teritoriální. Vyvěšovat je lepší na snímatelný závěs, který nepoškodí kmen, netlouci do stromu hřebíky.

Jelikož kvůli pandemii Covid-19 nejsme schopni upořádat stejně jako loni velké úklidové akce na pomoc přírodě, startujeme od 24.3. do 24.4. (Dne Země) samostatné úklidové akce v přírodě, parku, kolem svých domovů.

Během loňského roku díky uzavření sportovních a kulturních akcí se do přírody dostali i ti, kteří si přírodu pletou se smetištěm. Pomozte nám uklidit přírodu a posbírejte odpadky, ať je zase tak krásná jak ji máme rádi.   

image001ČSOP Klenice se odvolala proti rozhodnutí Středočeského kraje, který souhlasil se stavbou nové silnice mezi Bezděčínem a Kosmonosy bez posouzení procesem EIA. Záměr ovšem dle našeho názoru zásadně ovlivní zvláště chráněné druhy, ovzduší, turistický ruch i občany dotčených obcí.

pobytové stopy bobrů3Na levém i pravém břehu řeky Jizery u Debře jsme v minulých dnech objevili pobytové stopy bobra evropského. Již před několika lety se usídlil mezi Bakovem nad Jizerou a Mnichovým Hradištěm. Teď jsme jeho pobytové stopy našli v tichém meandru řeky Jizery. Bobrům se u nás daří. V celé ČR zaznamenáváme nárůst jeho populace.

Až donedávna jsme bobra znali jen z obrázků. V Česku byl vyhuben z řady příčin. Ve středověku ho křesťané pokládali za postní jídlo (i když je to savec, žije ve vodě jako ryby). 

  

Záleží vám na městě, ve kterém žijete?  Zajímá vás jak se Mladá Boleslav připraví a co konkrétně udělá pro nadcházející změnu klimatu?

Delší letní vedra, prudké deště, sucho a další problémy zasahují v poslední době i naše město. Jedná se o dopady změny klimatu a do budoucna bude podle vědců ještě hůře. Co si myslíte, že by s tím město mělo dělat?

Adopční certifikát sýček KleniceV této nelehké době jsme finančně podpořili záchranou stanici v Huslíku, která zachraňuje i živočichy na Mladoboleslavsku, adopcí ježka a sýčka. Pomůžete adopcí některého ze zachráněných živočichů i vy?

Pokud ANO, obraťte se přímo na záchrannou stanici.

Záchranná stanice na Huslíku
 FACEBOOK
WEBOVÉ STRÁNKY

  

IMG 5042Vážení příznivci, přátelé a milovníci přírody

Rádi bychom vás touto cestou chtěli poprosit, abyste se v těchto dnech zaměřili na naše opeřence. Teploměr klesá hodně pod bod mrazu, většina potravy je zasněžená a jak jsme spolu s ornitology zjistili, zůstali tady po loňských teplých zimách i druhy co běžně odlétají. Prosím, pokud máte možnost, přikrmujte je. Pro ptačí opeřence přichází nejtěžší období z celého roku. V běžných obchodech je problém krmivo koupit, a tak jsme z velkoobchodu velké množství krmení objednali. Pokud máte problém krmení pro ptáky sehnat, ozvěte se. Buď na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na tel. 605 000 577. Domluvíme se na jeho předání.