https://www.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/5836651Po několika letech se povedlo vyhlásit zvlášť chráněným územím Stráně u Kochánek, které navrhli členové ČSOP Klenice. Přírodní památka o rozloze 3,9 hektarů vznikne na konci letošního roku.

Na základě našeho podnětu území prošlo přírodovědným monitoringem a díky zjištěnému výskytu chráněných druhů byla lokalita již v roce 2016 vyhlášena evropsky významnou lokalitou spadající pod soustavu Natura 2000.

Území je výjimečné zejména díky porostům jalovce obecného, který je na Červeném seznamu v kategorii ohrožených, a řady teplomilných rostlin.

Fotografie

Cheiracanthium_punctorium_hnízdo_2018_07_07_Jestřebské_sl_Vojenské_louky_IMG_6641

Také u nás na Mladoboleslavsku se v poslední době objevují nové druhy tvorů, zejména drobných bezobratlých živočichů. Obvykle žijí skrytě a objevíme je jen náhodou. Při kontrole stavu hořců a dalších vzácných rostlin v prostoru Vrchbělé jsme loni a znovu letos 17.Cheiracanthium_punctorium_M_Snovačka_jedovatá_2018_07_07_Jestřebské_sl_Vojenské_louky_IMG_6687 října zjistili početný výskyt našeho jediného nebezpečného pavouka zápřednice jedovaté (Cheiracanthium punctorium). Té zápřednice, která před deseti lety způsobila paniku poté, co se v televizi objevila zpráva o vážných zdravotních potížích po kousnutí tímto pavoukem u Štětí. Loni proběhla tiskem zpráva o „zamoření Dokeska jedovatými pavouky“.

 

O.purpurea albín Chotuc 1Pracujeme na vydání zcela ojedinělé knihy – Orchideje Mladoboleslavska. Jelikož jejich počty stále ubývají, v některých případech je stav jejich populace přímo alarmující, chtěli bychom zachytit jejich krásu než z naší krajiny vymizí úplně. Z tohoto důvodů hledáme dobrovolníky,

kteří nám pomohou zmapovat staré lokality, kde se ještě před lety vyskytovaly. Jedná se hlavně o lokality: Bechov, Choboty, Slepeč, Kochánky, Obrubce, Niměřice, PP Káčov, Kojany, Dolní Cetno, Žerčice, Jabkenická obora, Husí Lhota, Úhelnický les.

Prosíme všechny zájemce, kteří by nám byli ochotni pomoc s mapováním, aby se přihlásili na adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Více informací osobně. Děkujeme.

 

 

Datel_702_web_ram Jako svoje místo k hnízdění si jeden z našich ohrožených druhů ptáků – datel černý – vybral letos tradičně přírodní park Chlum. Datel je přes svou velikost — měří skoro půl metru — poměrně nenápadný pták. Jejich nezaměnitelnou černou siluetu s červenou čepičkou a slonovinově světlým zobákem zahlédneme nejspíše v letu, anebo se prozradí svým typickým hlasitým voláním. Typ lesa příliš nerozhoduje, datly nacházíme v nížinných listnatých lesích i v porostech smrku.

 

vstavac_kukackaOd roku 2013, kdy se poprvé povedlo našim kolegům najít skomírající lokalitu jedněch z našich nejvzácnějších orchidejí vstavačů kukaček, které jsou z hlediska ohrožení hodnoceny v Červeném seznamu jako kriticky ohrožený druh naší květeny, uběhlo již několik let. Díky souhlasu majitele Vojenských lesů a pravidelné péči o lokalitu se z původních několika kusů zdejší populace rozrostla na několik stovek kusů těchto drobných a barevně proměnlivých orchidejí. Tyto vzácné rostliny jsou velice citlivé na chemické hnojení, a tak se zachovaly jen v zemědělsky nedotčených koutech naší vlasti – přírodních rezervacích a bývalých vojenských újezdech. Nejinak je tomu i na Mladoboleslavsku, kde vykvétají jenom ve Vrchbělé – bývalém vojenském prostoru. Přejme jim dobrou péči, aby se i naše děti mohly těšit z těchto krásných a vzácných rostlin.

 

 

ruze_galska_web_20180529_182458._jpgNa Chlumu, v místě zvaném Střelnice, vykvétají právě v těchto dnech desítky zákonem chráněných růží galských. Vzhledem k teplému jaru vykvétají cca o 2 týdny dříve, než obvykle. Na Mladoboleslavsku roste tato omamně vonící květina na třech místech. Chlum patří k lokalitě, kde je její výskyt nejpočetnější. Je to stará kulturní rostlina, sloužila a dosud slouží jako jedna z růží pro šlechtění nových odrůd.

Pokud budete mít čas, přijďte si přivonět a pokochat se její krásou. Nebudete litovat.

Vlha_vyrez_web Opět po roce obsadily vlhy pestré bývalou cihelnu u Horek nad Jizerou. Tito krásně zbarvení ptáci chráněni zákonem jako silně ohrožení, hnízdí v Čechách jen na tomto místě. Blízkost rozšiřující se skládky a jejich nízká populace v celé ČR nás vedla k podání žádosti o vyhlášení tohoto místa jako přechodně chráněného území. Středočeský kraj však náš podnět vyhodnotil jako bezpředmětný a lokalitu za přechodně chráněnou nevyhlásil. Otázkou je, jestli rozšiřující se skládka neohrozí jejich hnízdění a my nepřijdeme o jednoho z nejvzácnějšího a nejkrásněji vybarveného ptačího zástupce, kterého na Mladoboleslavsku máme. 

Čolek velkýV roce 2016 se ve spolupráci s obcí Rohatsko podařilo obnovit tůně, které byly v minulosti zasypány, část se zazemnilo v souvislosti s plánovanou výstavbou velkokapacitního kravína. Čolci, kteří zde žili, byli pochytáni a přemístěni. Díky odporu osadního výboru Rohatska naštěstí nikdy ke stavbě velkokapacitního kravína nedošlo.

Áron plamatýObjevili jsme na přírodním parku Chlum nový rostlinný druh – áron plamatý, který patří k ohroženým druhům naší flóry. Je to druhá lokalita, kde tato silně jedovatá rostlina roste. Kromě Chlumu se s ní můžete setkat ještě v přírodní rezervaci Bažantnice u Loukova, kde je hlavním důvodem ochrany právě výskyt árona plamatého.

Hořeček nahořklýNa jaře letošního roku se nám podařilo najít na lokalitě u Vlčího Pole 3 uschlé stvoly hořečku nahořklého, u nás kriticky ohroženého druhu. Vzhledem k jeho dramatickému úbytku v rámci celé ČR byl tento druh zařazen do záchranného programu, aby se podařilo zachránit ho před úplným vyhynutím. Po souhlasu majitele jsme se pustili do radikální asanace celé plochy.