IMG_20220529_162956305_HDRDvacet lidí se zúčastnilo slavnostního znovu posvěcení nově opraveného křížku u obce Vinec. Bude sloužit poutníkům i okolojdoucím turistům.

„Úvodní řeči o křížku se ujala ředitelka muzea Kateřina Jeníčková, pan farář křížek posvětil a farní sbor zazpíval tři hezké písničky,“ sdělila předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Na hosty čekal nejen tento kulturní program, ale také dobrý čaj a koláče.

 

ořezání lipNejen přírodní skvosty jsou v hledáčku Českého svazu ochránců přírody Klenice. Pečujeme také o drobné sakrální památky v našem kraji, protože nejenže doplňují krajinný ráz, ale jsou také pamětí krajiny a našich předků.

Naše organizace měla už dlouho vyhlédnutou opravu poutního místa u obce Vinec nedaleko malého hřbitova, kde se nacházejí tři lípy a kříž, který nutně potřebuje opravu.

Tento týden u kříže odstartovaly první práce. Arborista seřezal a omladil tři lípy tak, aby vydržely co nejdéle a jejich stav neohrožoval okolí.

 

 

 

 

Lhotky - opravená kapličkaV letošním roce jsme se pustili do obnovy výklenkové kapličky u obce Lhotky, která byla postavena v roce 1780. Kaplička byla díky svému technickému stavu zařazená mezi ohrožené památky. Nelíbil se nám její neutěšený stav, oslovili jsme majitele a získali jejich souhlas s opravou. Díky podpoře zaměstnanců Škoda Auto, kteří nás podporují z dlouhodobých zaměstnaneckých sbírek pro období 2016 – 2018 a loňského dotačního programu Ministerstva zemědělství na Údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků, jsme začali s opravou kapličky. Nejdřív jsme zlikvidovali náletové dřeviny v okolí kapličky, nechali vyrobit identické dřevěné okno a pokračovali v opravě kapličky.

Po celkové opravě a obnově kapličky jsme nechali vedle kapličky vybudovat lavičku pro poutníky, kteří se budou chtít ve stínu lip pokochat výhledem do krajiny a odpočinout si. 

Kapličku najdete mezi obcí Březno a Domousnicemi při hlavní silnici - https://mapy.cz/s/32rLR

 

 

kaplicka_opravena

Kaplička byla slavnostně posvěcena. Příjemnému setkání a zastavení v čase předadventím napomohli Mgr. Kateřiny Jeníčkové z Muzea Mladoboleslavska a R. D. Mgr. Pavel Mach, děkan římskokatolické farnosti Mnichovo Hradiště. 

Kosení louky u StruhV neděli 27. září se na Švédských šancích na Chlumu sešlo více než 50 lidí. Mimo jiné přišla paní Hana Hlaváčová - ředitelka Dobrovických muzeí a paní Blanka Mulačová z  Infocentra v Dobrovici, které bylo naším hlavním sponzorem. Přivítali jsme i pana Karla Horčičku, radního za Středočeský kraj. Společně jsme odhalili Katův kříž. Archeolog Muzea Mladoboleslavska Filip Krásný zasvětil zúčastněné do historie kříže, kterou se můžete dozvědět i na informační tabuli s fotografiemi katova meče a obnovy kříže. Na lavičce si můžete vychutnat krásný výhled  do údolí. A z tepla domova si pustit reportáž, kterou o akci natočila První boleslavská.