rosnicka_zelenaTuto sobotu jsme měli vyrazit do CHKO Český ráj nedaleko Sobotky, kde z iniciativy Radomíra Studeného vznikl "Vzorový mokřad v Českém ráji".

S politováním a odkazem na omezení pohybu osob, musíme plánovanou vycházku za obojživelníky odložit.

Mokřad vznikl za našeho přispění na vyústění polních meliorací vytahujících přebytečnou vláhu z 16 hektarového pole. Voda z trubek mířila přímo do narovnaného koryta potoka, který je přítokem říčky Sobotky.

  

orchideje_DB

Přírodovědný kroužek z Dolního Bousova vás zve na procházku za českými orchidejemi. Exkurze se skládá ze dvou na sebe navazujících výletů, je možno zúčastnit se obou nebo si vybrat, kam byste se raději vydali.

První výlet je do Domousnic. Pojede se z Dolního Bousova náměstí ve 13.03 autobusem na zastávku u železniční stanice (7 minut jízdy autobusem). Odtud procházka kolem zámku a památných stromů lesem k orchidejím (bradáčky, vemeníky, okrotice bílé, vstavač nachový…) a zpět, autobus jede nazpátek ve 14.41, takže před 15 hod. jsme opět v DB na náměstí.

(Je samozřejmě možné jet do Domousnic vlastním autem. V tom případě bude i více času zůstat a fotit na stanovišti a nebýt v omezení autobusem.) Organizátor exkurze: Lenka Hejnová