Máme velkIMG_20230505_221818ou radost, vlastně radosti hned dvě.

Jednak jsme mohli v loňském roce díky dotaci od firmy ŠKOENERGO pořídit dva batůžky s detektory na hledání netopýrů a jednak je nyní o tyto batůžky velký zájem. Do poloviny prázdnin jsou oba rezervovány.

Přišly nadšené reakce dětí, vedoucích kroužků i rodičů, že si noční výpravy za netopýry báječně užili a těší se na další možnost vyrazit za poznáním tajemných tvorů noci.

Podrobnosti o programu Netopýří výzkumníci,v rámci kterého se pořídila výbava na hledání netopýrů, naleznete v nabídce - nabízíme pod hleslem Netopýří výzkumníci. Na této stránce najdete i kalendář, kdy jsou netopýří batůžky volné k zapůjčení a formulář na jejich rezervaci

 

libošoviceJe to již téměř rok, co v Libošovicích vznikl velkolepý projekt Biocentrum u Zlaté stezky. Byly vysázeny stromy, vznikly nové tůně a bylo zatravněno pole. Veškeré zeleni se výborně daří, před týdnem k vybudovaným tůním přibyly další.

 

 

 

 

 MG 9422CHKO Český ráj, hrad Kost nebo pramen Klenice. To je pestré okolí krajiny Libošovic, jenž je však obklopené také intenzivně obhospodařovanými poli a sady. V obci žijí manželé Polívkovi, kteří se rozhodli na svých pozemcích obnovit rozmanitost krajiny. V plánu mají vytvořit mokřady, tůně, sad, aleje stromů a keřů nebo květnaté louky.

 

 

 

 MG 9394ČSOP Klenice navázala spolupráci s rodinou Polívkových, která v Českém ráji plánuje na svých pozemcích sázet stromy, keře, aleje či budovat tůně a mokřady. Spolu s odborným garantem Radomírem Studeným se budeme snažit o co nejpřirozenější provedení.

 

 

 

 

ČSOP 2020 09 13 Nepřívěc Brigáda IMG 2513Několik hodin práce ve svém volném čase mají za sebou naši členové, kteří o uplynulém víkendu revitalizovali polní cestu u obce Nepřívěc. Při práci nás sledoval štáb České televize, který natáčel pořad Náš venkov.

Na hodinách bylo osm hodin ráno, když se členové ČSOP Klenice začali scházet v klubovně. V neděli v tomto čase ještě většina lidí spí, ovšem 13 odhodlaných dobrovolníků včetně dětí se vydalo na pomoc krajině.

Fotografie 

 

Pomozte při hledání nebezpečných prosklených ploch pro ptáky -  výzva na webu.0001Jedním z problémů, se kterým se musí ptáci vypořádat nejen ve městech, jsou prosklené plochy, Množství a umístění těchto ploch je často pro ně fatální. Jen v České republice  zahynou po nárazu do skla ročně odhadem desítky až stovky tisíc ptáků.

V Mladé Boleslavi se díky iniciativě Josefa Rutterleho a Ekocentra Zahrada podařilo během dvou let nejnebezpečnější prosklené zastávky upravit. Rádi bychom vás poprosili o pomoc při hledání dalších nebezpečných ploch.

 

studánka na BaběČlenové ČSOP Klenice revitalizovali pramen u Naučné stezky Přírodní rezervací Vrch Baba. Ve studánce je až dva metry křišťálově čisté vody a svůj biotop zde našla například chráněná užovka obojková.
Svahový pramen původně napájel vodou v předloňském roce zrevitalizovanou tůň v Horních Stakorách, kde se úspěšně rozmnožují obojživelníci. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu a zanesení pramen vody do tůně již nedotekl a hladina této pro živočichy tak důležité tůně začala povážlivě klesat.

Vytvořili jsme několik naučných stezek nebo panelů. K některým existují pracovní listy, které si stáhněte zdarma v sekci pro KE STAŽENÍ nebo nám napište, abychom se dohodli na předání tistěné verze. 

 MG 5828Krásné slunečné počasí využili začátkem března členové ČSOP Klenice k revitalizaci studánky v přírodním parku Chlum.

Šestice ochranářů se sešla nedaleko obce Chloumek u  zaniklého hradu Chlum, aby se pustila do obnovy a lepšího   zpřístupnění již pozapomenuté studánky. Ta má hned dvě   části. Vrchní je až půl metrů hluboká s vybudovanou  akumulační nádrží, kam zřejmě suťový pramen vytéká z   mírného svahu. V době naší návštěvy byla nádrž až po okraj   plná vody.

O kus níže je terénní deprese s tůní, do které zřejmě přitéká   voda z vrchní části, nebo dalším podzemním pramenem. Tůň   krásně doplňují vrby.

O osmdesát ovocných stromů je bohatší příroda na Mladoboleslavsku. Postarali se o to členové ČSOP Klenice a dobrovolníci ze ŠKO - ENERGO, kteří v listopadu vysázeli novou alej.

Samotné sázení byla jen třešnička na dortu, které předcházela více jak měsíční práce našich členů ve spolupráci s pracovníky CHKO Český ráj. Ti nás totiž v říjnu oslovili, zda se nechceme stát realizátory výsadby nové aleje. Nejdůležitější však bylo získat souhlas majitelů pozemků. Pracovníkům CHKO se nakonec podařilo najít obec, která s výsadbou souhlasila. Pro osázení byla vybrána polní cesta z Rytířovy Lhoty do osady Kouty.

Fotogalerie