20240125_160703Mohlo by se zdát, že v lednu členové ČSOP Klenice nemají co na práci. Byl by to ovšem omyl, protože právě v lednu se například budují nové tůně. Prostor je také například na přednášky.

Jednou z lednových velkých akcí byla realizace tůně pro obojživelníky v obci Rohatsko. Lépe řečeno rozšíření té stávající.

 

 

 

IMG_20230816_1246131047 zaměstnanců ze Škoda Auto se rozhodlo věnovat svůj čas přírodě. Za asistence našeho člena odstranili veškeré nálety a rákos, kterým postupně zarostly tůně vybudované před několika lety u obecního úřadu v Jabkenicích. Aby se v tůních mohli rozmnožovat obojživelníci a poskytly ten správný životní prostor i pro řadu dalších živočichů, musí být prosvětlené. Tůně, které se vybudovaly před 7 lety, však díky bujné zeleni, prostor pro rozmnožování už neposkytovaly a postupně se zazemňovaly.

VB_13Sedmnáct dobrovolníků ze Škoda Auto vyhloubilo počátkem června v přírodním terénu Vrchbělé základy budoucích tůní, které poslouží jako cenný zdroj vody v této suchem trpící lokalitě. Budou zachytávat srážkovou vodu, zvlhčovat lokální klima a zejména v jarních měsících poskytnou vhodné prostředí pro rozmnožování obojživelníků, z nichž se zde vyskytuje řada vzácných a chráněných druhů, jako např. čolek obecný, skokan štíhlý či skokan zelený.

 

IMG_20230525_131540_1[1]Několik dobrovolníků z České podnikatelské pojišťovny pomohlo s managementem tůní ve Vlčím Poli. Jejich pomoc byla potřeba na několik úprav okolního terénu.

Osm dobrovolníků se sešlo u tůní, které jsme nedávno vybudovali na soukromém pozemku s pomocí Nadačního fondu Škoda Auto. Vznikly na podmáčené půdě, kde v minulosti mohl být také rybník. V těchto místech ČSOP Klenice zaznamenala výskyt a rozmnožování vzácných druhů obojživelníků.

tůně pod HouskouPod hradem Houska vznikly na konci loňského roku tůně k podpoře místní biodiverzity a zmírnění sucha. Mokřady vznikly na soukromém pozemku a podpořila je Škoda Auto.

Na projekt dohlížel člen hydrobiolog Radomír Studený, který projektoval například mokřady v Libošovicích a nedaleké Nepřívěci. „Záměrem bylo vytvoření periodického mokřadu složeného ze dvou navazujících terénních úprav obdobného charakteru. Menší  tůň (do 50 m2) byla vytvořena v jižní části, blíže ke konci nezalesněné části údolí, pod ní je druhá, větší, tůň s plochou asi 100 m 2 ,“ popsal Studený podobu mokřadu.

Libosovice_bagrovani_tuni (1)S přicházejícím podzimem začaly práce v Biocentru Zlatá stezka u Libošovic, kde manželé Polívkovi chtějí navrátit své pozemky přírodě.

Na pole u železniční trati dorazil bagr, aby udělal tůně nejen pro obojživelníky. V okolí tůní vznikly také nízké valy, které budou zachytávat dešťovou vodu. V těchto místech je v plánu také sad, který zde budou sázet dobrovolníci již ke konci října.

 

 

informační tabule2 1Informační tabule zdobí nově vzorový mokřad u Nepřívěci. Díky sponzorům se místní obyvatelé i turisté dozví vše podstatné o zdejších tůních i obnově místa.

Tabule s názvem Mokřad U Tanečkova háječku je umístěna u cesty na okraji obce, odkud vede odbočka na revitalizovanou polní cestu a dále právě ke vzorovému mokřadu, který je společným projektem ČSOP Klenice a hydrobiologa Radomíra Studeného. Poděkování patří sponzorům, bez kterých by se tabuli nepovedlo vytvořit, společnosti ŠKO ENERGO a Zaměstnaneckým sbírkám ŠKODA AUTO.

20210626 145737Novým druhem se může pochlubit vzorový mokřad v Českém ráji, který vybudovala ČSOP Klenice spolu s hydrobiologem Radomírem Studeným. Během návštěvy byla objevena kuňka obecná (Bombina bombina), která se zde zatím nevyskytovala.

Do mokřadu vybudovaném v obci Nepřívěc jsme vyrazili minulý týden v sobotu. Počasí nám přálo, protože nebylo ani horko, ani zima.

 

 

Prezentace bez názvuJiž dva a půl roku funguje v Českém ráji vzorový mokřad, který s pomocí ČSOP Klenice vytvořil hydrobiolog Radomír Studený. Mokřad je plný života a zlepšuje tamní prostředí i biodiverzitu.

 

Netradiční pohled na soustavu tůní nabízí videozáznam pořízený z dronu.

 

 

Libošovice tůňky 2021 01 10 IMG 2840Stačilo několik týdnů, aby se zaplnily tůně v Českém ráji, které jsme pomohli na podzim vytvořit. Potvrdilo se tak, že tůně slouží svému účelu, a to zadržet vodu a doplnit pramen Klenice.

Naše organizace se stala partnerem projektu zadržení vody v krajině, který vymyslel a realizoval hydrobiolog Radomír Studený. Pramen Klenice, po které je pojmenovaná naše organizace, se nachází mezi obcemi Libošovice a Nepřívěc.

„V listopadu jsme realizovali opatření k podpoře zasakování vody nad prameny říčky Klenice.