https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/8901072V sobotu 3.9. jsme ve spolupráci s TIC Zvířetice a městem Bakov nad Jizerou uspořádali přírodovědné odpoledne pro rodiče a děti. Je to již pátá akce tohoto typu v řadě. Odpoledne jsme nazvali „Leze, leze had, není třeba se ho bát“. A z názvu je jasné, že si tentokrát dali dostaveníčko hadi.

Hadi vyvolávají mezi lidmi celou řadu rozporuplných emocí – strach, odpor, nadšení, obdiv. Jsou mnohdy považováni za slizké a zrádné. Objevují se v nepříliš lichotivé podobě v příslovích např. „Hřeje si hada na prsou“. Na druhé straně jsou v mnoha kulturách

Moneta akceV březnu nás oslovila BPS - Byznys pro společnost, z.s. s prosbou o nabídnutí ekologické aktivity pro dobrovolníky z Monety. Po vybrání vhodné lokality a práce, kterou by ve prospěch přírody mohli dobrovolnicí udělat, jsme 23.05. 2022 ve spolupráci s CHKO Kokořínsko- Máchův kraj zorganizovali pro 45 zaměstnanců společnosti Moneta dobrovolnickou akci na podporu zvláště chráněných druhů rostlin na území NPP Jestřebské slatiny.

 

mlada_ekurze_2022Vydejte se s námi na 5 km dlouhou vycházku za výslunnými loukami a pastvinami, ale také za kalužemi a rozježděnými cestami Národní přírodní památky Mladá.

Provede nás Pavlína Šámalová ze správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. 

 

Kdy: 25. června 2022 v 10:00
Kde: 50.2400922N,14.8983514Ena místě bývalé odbočky k letišti. 

Vysveceni_krizku_Vinec_2022

Kdy: 29.5. od 16.00 hod.

Kde: na křižovatce cest, 50 m od místního hřbitova u Vince

 

Obnově křížku předcházelo ošetření 150 let starých lip.  Z původních 4 lip se do dnešních dnů zachovaly 3 lípy. Minulé suché roky jim neprospěly, a tak jsme oslovili zkušené arboristy, aby je omladili, ořezali suché větve a ošetřili je. Obec Vinec nechala pořezané větve odstranit.

2022_VPZ_05_07 (20)V sobotu 7. května v 7:05 čekalo na hrázi rybníka Žabakor více než 50 zájemců o Vítání ptačího zpěvu. A vyplatilo se.

Na přivítanou jim totiž průvodce a ornitolog Jakub Hlaváček přichystal parádní překvapení. Kukačku obecnou, lépe řečeno samce kukačky. Ku-ku zná jistě každý. Ale ne každý kukačku viděl zblízka, pokud ji vůbec kdy viděl. Otázky na život kukačky nebraly konce, a tak jsme na hrázi strávili déle, než jsme počítali.

Na druhé zastávce u naučné tabule nám k vyprávění o historii a avifauně Žabakoru zpíval budníček menší svým typickým cilp-calp.

Fotogalerie

Hadi_CR_duben_2022_ZM (3)Po loňském velmi úspěšném programu Hadi České republiky se v týdnu po velikonocích vrátili do Mladé Boleslavi Zuzana a Matej Dolinayovi z LivingZoology. Na podzim se totiž na všechny zájemce o jejich program nedostalo, proto jsme je požádali o další návštěvu.

Tentokrát mělo možnost jejich program zažít více než 280 žáků z 5. ZŠ , 6. ZŠ, 8. ZŠ a z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře. Nejprve žáci a studenti shlédli film s úžasnými záběry hadů a plazů naší přírody. Při sledování vyplňovali pracovní list připravený Zuzanou Dolinay, aby

 

AKPZ3705 1Padesátka zaměstnanců ŠKODA AUTO oslavila Den Země více než stylově. Prací na bývalé tankové střelnici Vrchbělá u Bělé pod Bezdězem pomáhali ochránit zdejší unikátní přírodu.

Zaměstnanci se vybavili nůžkami, pilami a sekerami a vyrazili do boje s borovicí lesní a nepůvodním keřem janovcem metlatým. Zdejší stepní trávníky jsou totiž ohroženy právě zarůstáním těchto dřevin. Je to přirozený proces zvaný sukcese, který však v těchto místech není žádoucí. Nesvědčí to totiž mnoha vzácným a ohroženým druhům rostlin a živočichů, které zde kdysi přežily v podstatě jen díky vojenským cvičením.

WhatsApp Image 2022 04 24 at 11.39.01Osm desítek dobrovolníků se sešlo v krásný sluneční den na cyklostezce mezi Bezděčínem a Hejtmánkou, aby vysadili 245 keřů. Doplnili tak dřeviny, které tam byly vysázeny v minulých letech.

Lidé se sešli už v devět hodin ráno a nechybělo mezi nimi 20 dětí, 20 ukrajinských utečenců a 10 členů ČSOP Klenice. Sázeli například ptačí zob, dřišťál, brslen nebo růže. Všechny keře našly místo mezi již vysázenými stromy a stovkou keřů, kterou jsme spolu s dobrovolníky vysadili loni na podzim.

IMG 20220422 WA0013Desítky dobrovolníků z firmy ŠKO ENERGO vyrazily minulý týden na pomoc do přírodní památky Dymokurské louky, kde rostou nejen chráněné upolíny nejvyšší a kosatce sibiřské.

Symbolicky na Den Země zaměstnanci firmy pod vedením člena ČSOP Klenice odstraňovali náletové dřeviny, především vrby. Stromy ubíraly místo na louce a postupně ji zarůstaly. To negativně ovlivňuje chráněné populace upolínů nejvyšších, kosatců sibiřských a dalších rostlin.

278782952 5373513289349757 8407535784529382384 nDne 23.4. jsme ve spolupráci se spolkem Srdcem pro Kosmonosy a ZŠ Kosmonosy pořádali komentovanou vycházku na Vrch Baba. Vycházky se zúčastnilo 46 osob z toho asi 22 dětí.

Pro děti jsme připravily poznávací soutěž, ve které měly najít jarní květiny vykvétající teď na Babě, snůšky žab rozmnožujících se v revitalizované tůni v Horních Stakorách, pavučiny tmu milujícího pavouka osidlujícího čedičové skály.