kosení koniklecové louky u Bělé pod Bezdězem3Na jaře nás jeden z obyvatelů Bělé pod Bezdězem informoval o nové lokalitě silně ohrožených konikleců lučních na stráni u Bělé pod Bezdězem, která se mu podařila v letošním roce objevit. Z nálezu jsme měli velikou radost a to především proto, že z většiny míst, kde původně rostl, vymizel. Do dnešních dnů koniklece přežívají pouze na torzu původních lokalit.

 

 

 

V Bělé rostl hojně na stráních nad Páterovskou, Lidovou a Mnichovohradišťskou ulicí. Stráně postupně zarostly náletovými borovicemi a koniklece vymizely. Teď ho v hojnějším množství naleznete především v PP Paterovské stráně, kde se mu díky pravidelné péči daří. Za tuto nově nalezenou mikrolokalitu vděčíme sloupům elektrického vedení, pod kterými v pravidelných intervalech probíhá kácení všech náletových dřevin a tak se zde daří udržovat pro koniklece vhodné prostředí.   

Aby zde koniklece měly co nejlepší prostor k rozmnožování, oslovili jsme majitele zdejší lokality pro získání souhlasu s managementem. Po jeho obdržení jsme louku v tomto týdnu posekali.

Věříme, že se koniklecům bude na zdejší stráni líbit a jejich počty budou díky pravidelné péči přibývat.

Autor: Milada Vrbová