dobrovolníci ze ŠKODA AUTO1V roce 2014 se podařilo na ploše 31 ha vyhlásit přírodní památku Dymokursko – Bahenské louky, která se nachází mezi obcemi DěteniceKošík a Prodašice na hranici okresů JičínNymburk a Mladá Boleslav. Přírodní památka byla celkovým neobhospodařováním v tristním stavu. Začali jsme se tedy o chráněné území spadající do okresu Mladá Boleslav od doby vyhlášení starat. 

 

 

Na ploše 1,3 ha jsme provedli asanační zásah, pokosili celou plochu a odstranili značné množství náletových dřevin. Každým rok se nám podařilo vrátit louce další cenné metry. Po několikaletém úsilí se na louku začaly vracet druhy, které zde vymizely. Mezi nimi dominuje chráněný kosatec sibiřský, který zde vytváří doslova koberce květin, úpolín evropský jehož žluté výrazné květy rozzáří celou louku. Zvýšil se i počet silně ohroženého hořce hořepníku, jehož nejbližší lokalita je až v jižních Čechách. Ve středních Čechách je zdejší lokalita unikátem. V neposlední řadě lokalita hostí i chráněnou orchidej - prstnatec májový, jehož počty se též výrazně zvedly.

O louku se staráme společně s dobrovolníky. V loňském roce nám významně pomohli zaměstnanci ŠKO ENERGO. V letošním to byli dobrovolníci z oddělení STM ze ŠKODA AUTO a.s. Louku jsme posekali, zaměstnanci louku pohrabali. Za odvedenou práci je pak následně náš člen seznámil s výjimečností této lokality a ukázal jim některé z chráněných druhů rostlin, které zde dokvétaly.

Děkujeme zaměstnancům ŠKODA AUTO za jejich práci a snahu pomoc naší přírodě. Udělali veliký kus práce, za který jsme jim vděční.

Autor: Milada Vrbová