image005Žáci sedmé třídy opět pomohli na koniklecové louce u Debře. Pod vedením našeho člena a pedagoga Zdeňka Turka pohrabali posekanou biomasu a louku uklidili.

„Vyzvedli jsme hrábě, nůžky a pracovní rukavice a vypravili jsme se na louku. Po příchodu na místo nám pan učitel dal instrukce. Nůžkaři budou úplně nahoře a ti, kteří měli hrábě, tak kousek od nůžkařů začali shrabávat posekanou trávu,“ vylíčila žákyně 7.C Dana Gajdová.

 

 

Žáci našli a zachránili také pavouka, konkrétně křižáka pruhovaného i s vajíčky. Děti následně ještě uklidily odpadky a dozvěděly se něco nového o místních rostlinách. „Koniklece vypadají dobře, tak snad přezimují dobře,“ doplnil Zdeněk Turek.

ČSOP Klenice se po dohodě s majitelem louky stará o lokalitu již od roku 2013. Stráň zarůstala nejen trávou, ale také keři a stromy. Počty konikleců se zdvojnásobily a na louce se objevují i méně běžné druhy lučních rostlin.

Koniklec luční je krásná vytrvalá rostlina s fialovým květem, která dorůstá až do výšky 15 centimetrů. Roste se slunných, suchých stráních a loukách, které se podobají stepním stanovištím. Kvete od března do května.

Koniklec je chráněn jako silně ohrožený druh v červeném seznamu i v naší legislativě.

Autor: Ondřej Kořínek