ČSOP 2020 09 03 sekání Vrchbělá u rozhledny IMG 2271Členové ČSOP Klenice odstranili náletové dřeviny, pokosili a pohrabali louku nedaleko rozhledny na Vrchbělé, kde roste jedna z posledních populací ohroženého hořce křížatého na Mladoboleslavsku. Překvapením byl nález kudlanky nábožné i hnízda zápřednic.

 

 

 

 

Louka se nachází v bývalém vojenském prostoru u volnočasového areálu. Aby nezarůstala třtinou křovištní nebo borovicemi, je nutné ji pravidelně sekat. V minulých letech byla lokalita nevhodně zavezena popílkem a byly zlikvidovány populace vratičky měsíční nebo zeměžluči okolíkaté.

Jediné, co se zatím podařilo zachránit, je právě hořec křižatý. Je to vytrvalá bylina až 45 centimetrů vysoká, která roste na světlých a sušších místech. Kvete od července do října a kdysi byl ceněn pro své léčebné účinky – léčili s ním mor. Nyní patří mezi zákonem chráněné druhy.

Všední údržbu louky tentokrát pozitivně narušila její méně obvyklá obyvatelka. Řeč je o kudlance nábožné, která kdysi byla druhem u nás se vyskytujícím jen na jižní Moravě. V posledních letech ji díky oteplování našli u Hradce Králové nebo na Trutnovsku. Nutno podotknout, že kudlanka patří mezi kriticky ohrožené druhy.

Nešlo však o jediné překvapení. „Kdo by si sem chtěl udělat výlet, tak pozor. Jsou tu také četná hnízda zápřednic jedovatých, v nich stále ještě pěkně živé vražednice. Výčet zajímavostí lze doplnit krásně barevnými houbičkami a durmanem, který roste na popílku,“ popsal další nálezy náš arachnolog Antonín Kůrka.

Autor: Ondřej Kořínek