image003Jaro je v plném proudu, a proto vás chceme pozvat na procházku nádherně rozkvetlou Svatomartinskou alejí u Zvířetic. Právě nyní je ideální doba pozorovat pestrobarevnou přírodu s jejími obyvateli.

 

 

 

 

Svatomartinská alej vznikla z iniciativy občanů ze Zvířetic a Bítouchova v roce 2017, kdy lidé vysadili přes sto stromů. Jeden strom zasadili i náš člen Zdeněk Turek, který se o strom pravidelně stará a chodí ho zalévat. O další stromy se starají hasiči z Bítouchova. Alej vznikla za podpory města Bakov nad Jizerou a grantu Nadace Partnerství.

Loni na jaře členové Českého svazu ochránců přírody Klenice díky grantu firmy ŠKO ENERGO alej doplnili třemi informačními tabulemi s posezením. Slavnostního odhalení se tehdy účastnilo kolem 150 lidí. Tabule jsou v místech, kde je malebný rozhled nejen na alej, ale také na okolní krajinu. První cedule informuje o vzniku aleje, druhá o ptácích zemědělské krajiny s QR kódy hlasů ptáků a poslední o životě na poli.

Svatomartinskou alej najdete u modré turistické značky mezi obcemi Zvířetice a Bítouchov. Nedaleko se nachází také zřícenina hradu z konce 13. století s vyhlídkovou věží.

Autor: Ondřej Kořínek