Domousnice 74Rekordní počty dobrovolníků se účastnily našich posledních sázení na Mladoboleslavsku. Přijela dokonce dobrovolnice až z Prahy, která o akci slyšela v rádiu. Vysázeno bylo celkem 272 stromů. 

Přátelská atmosféra provázela první listopadovou sobotu velké sázení mezi obcemi Řitonice a Domousnice, kde se sešla stovka nadšených dobrovolníků, aby vysázeli 100 ovocných stromů. Sadařka všem předvedla, jak správně zasadit strom, upevnit ho a zabezpečit proti zvěři. Posléze se skupinky dobrovolníků pustily do práce.

Mezi nimi také žena z Prahy, která přijela sázet, aby uctila památku své kamarádky. „Paní se o výsadbě dověděla z rádia. Chtěla totiž někde zasadit strom na přání své zemřelé kamarádky. Když její kamarádka ještě žila, byla vážně nemocná a probírala s ní „poslední věci člověka“. Zaznělo i to, že nechce, aby jí kupovala květiny nebo věnce na hrob, že si přeje něco smysluplného, třeba, aby za ni někde zasadila strom. A to se podařilo právě u nás,“ vylíčila příběh jedné ze sázejících členka ČSOP Klenice Pavla Bartková.

Dobrovolníci si po výsadbě dali také něco dobrého na zub. Mohli ochutnat svařené víno z vinařství Munzar, jablečný, dýňový, makový a rozinkový koláč, čaj, kávu, jablka, gulášovou polévku nebo si opéct tradiční špekáčky.

Akci sponzorovalo KSUS a Zaměstnanecké sbírky ŠKODA AUTO. Organizace se zhostila  ČSOP Klenice, Město Dolní Bousov, obec Domousnice a Řitonice.

Další velkolepá výsadba se konala o pár dní dříve podél silnice z Kněžmostu do Koprníku. Příroda zde byla obohacena o 120 ovocných stromů, které přijelo zasadit na 90 lidí. Je to opět jedna z nejúspěšnějších akcí, kterou Klenice spolupořádala.

„V této složité době si toho vážíme o to víc. Chceme moc poděkovat společnosti Kautex Textron a obci Kněžmost. Bez jejich podpory by počet dobrovolníků byl určitě o hodně menší. Počasí nám přálo, věřím, že jste si sázení užili,“ uvedla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Naše organizace děkuje partnerům výsadby, bez kterých bychom výsadbu stromů nemohli realizovat – firmě Garden design a jejím zahradníkům, kteří nám po celou dobu výsadby pomáhali, firmě Agarden, která nám pomohla s vytyčením stromů, panu Jiřímu Košvancovi, který nám vyhloubil díry pro výsadbu stromů, Ministerstvu životního prostředí a Zaměstnaneckým sbírkám ŠKODA AUTO, které financovaly výsadbu stromů.

Autor: Ondřej Kořínek

Fotogalerie:

Výsadba 120 stromů mezi obcemi Kněžmost a Koprník:  https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/9085916

Výsadba 100 stromů mezi obcemi Domousnice a Řitonice:  https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/9104857

Výsadba 20 stromů v Martinovicích:  https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/9085864

Výsadba 32 stromů u polní cesty z Vlčího Pole do Řitonic:  https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/9085672