Ukliďme svět

V sobotu 21.dubna se uskutečnila další úklidová akce v rámci kampaně „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Tentokrát jsme uklízeli naučnou stezku na Chlumu. Celkem 9 účastníků nasbíralo cca 50 kg odpadu.

Skokan hnědýKdy: sobota 16. června 2018 v 8:00
Kde: sraz na zastávce MHD před Bondy v ulici Václava Klementa 

Autobusová exkurze 

S průvodkyní společnosti přátel přírody Čmelák jsme se vydali do Jablonného v Podještědí, kde společnost Čmelák vybudovala nádherné mokřady a zpřístupnila je veřejnosti. Průvodkyně nás nejprve vybavila gumovkami, aby nás bezpečně mohla provést stezkami, které se klikatí 

EKOCENTRUM+KLENICE+PŘIPRAVUJE+2018.0014Kdy: 3. listopadu v 9:00
Kde: u recepce kempu v Sedmihorkách 

Pracovník Ekocentra Sedmihorky Vít Preisler nás provede nejzajímavějšími částmi Hruboskalska, dozvíme se mnoho cenných informací o historii tohoto koutu Českého ráje, o přírodě, skalách, prvních horolezcích, ochraně přírody a současných negativních trendech, kterým musí čelit naše nejnavštěvovanější chráněná krajinná oblast v ČR.

Terénní pěší exkurze.

025_Pterophorus_pentadactylus_Pernatuška_trnková_2015_08_03_Radouč_IMG_6040V sobotu 14.července se sešlo přes 25 zájemců o objevování světa bezobratlých na Radouči.  Průvodcem exkurze byl emeritní pracovník Národního muzea RNDr. Antonín Kůrka. Přestože letošní průběh počasí je neobvyklý a většina motýlů již dávno nebyla ve své největší kráse, užili jsme si dvě hodiny hledáním motýlů, pavouků a brouků skvěle. Kromě běžných druhů, jakým je okáč prosíčkový, žluťásek čičorečkový či pavouk listovník, na nás čekal i otakárek ovocný, nepříliš obvyklý bělásek rezedkový či skutečná vzácnost (i pro odborníky)

Velký den dravcůCca 25 účastníků vyrazilo s průvodkyní a autorkou naučných tabulí Pavlou Bartkovou po loni vybudované naučné stezce Krajinou Červenského rybníka dlouhé cca 5 km.Děti dostaly dětské průvodce naučnou stezkou, aby si vyzkoušely svou pozornost a prohloubily své znalosti o rodném kraji.

Pod křídly noci

V dávných dobách, kdy na místě dnešních rozvalin stával honosný zámek Zvířetický .....

Tak začíná povídání na nové naučné tabuli umístěné na Eleonořině cestě k zřícenině zámku Zvířetice.  V neděli 15.dubna přijel do TIC Zvířetice jeden z našich předních odborníků na netopýry Daniel Horáček, aby společně se starostou Radimem Šimáněm tabuli slavnostně odhalili. Možná si mnozí z vás vzpomenou, že Daniel Horáček odchytával a poutavě vyprávěl i na Mezinárodní noci netopýrů roce 2016.

MŠ Sahara - věšíme budkyZ úterý 27.března zavítal do Mateřské školky na Sahaře ornitolog Petr Lumpe. Ptal se dětí, jaké druhy ptáčků děti znají a výpravěl jim o tom, kde hnízdí ptáčci hnízdí - jak každý druh potřebuje jiné hnízdo.

 

Velký den dravcůPŘEDNÁŠKA "TOULKY PODJEŠTĚDSKOU PŘÍRODOU"

V úterý 20.2.2018  od 17:00 vás fotografka Denisa Mikešová prostřednictvím svých krásných fotografií a mluveného slova seznámí s živočichy a rostlinami Podještědí. Těšíme se na vás v přednáškovém sále Muzea Mladoboleslavska.

KdS_mykologem_do_hradcany :  sobota  10. listopadu v 9:00
Kde : na parkovišti mezi obcemi Doksy a Hradčany (u autobusové zastávky zvané Trojzubec 50°36'13.627"N, 14°43'1.078"E)

S průvodcem mykologem Stanislavem Tutkou se vypravíme do lesů kolem Hradčan, kde se můžeme setkat s velikým množstvím vzácných druhů hub. Povíme si o nich zajímavé informace, jakým způsobem je zpracováváme a jak se jednotlivé druhy hub využívají. S sebou: v případě, že porostou - košík, mykologové - zápisník, propisku a fotoaparát.

Terénní pěší exkurze

Tajemstvi_zviretickeho_lesaV sobotu 15.září odpoledne se do TIC Zvířetice v Podhradí sešlo postupně přes 180 dospělých a dětí, aby se vydali hledat tajemství zvířetického lesa. Na začátku si zájemci poslechli přednášku mykologa Stanislava Tutky "Houby nejsou jenom hřiby". Děti i dospělí nehoubaři si mohli začít zdobit tričko či tašku motivy lesa. Po 15:00 hodině se první zvědavci vydali na stezku hry, kde objevovali živočichy žijící v norách a na stromech, hádali hlasy, hledali pera ptačích obyvatel lesa nebo zkoumali, jak voda protéká lesní půdou.