Cheiracanthium punctorium F Zápřednice jedovatá 2020 09 18 Radouč pláň IMG4466Příroda Radouče má nové obyvatele  – zápřednice jedovaté. Několik hnízd tohoto poměrně velkého pavouka jsem objevil na spletených latách třtiny na radoučské pláni ve slunných zářijových dnech tohoto roku.

Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium) je u nás jediný pavouk, který svým kousnutím může člověku způsobit vážnější zdravotní potíže. Velkými klepítky snadno prokousne kůži a vstřikne do rány jed, který způsobuje palčivou bolest, lokální opuchnutí, někdy dočasné ochrnutí končetiny.

Cheiracanthium punctorium F Zápřednice jedovatá hnízdo 2020 09 18 Radouč pláň IMG 2728Pavouci žijí v  hnízdech, která si spřádají na vysokých bylinách. Nejsou útoční, ke vzácným případům kousnutí a následným příznakům otravy  dohází  při přímém silném kontaktu s pavoukem, který náhodně vylezl z hnízda. Zvědavcům nedoporučuji roztrhávat hnízda pavouků, to jejich obyvatelé nemají vůbec rádi. Obecně platí, že není třeba se zápřednic děsit, ale opatrnost je na místě. Asi tak, jako v případě vos, včel nebo sršňů, jejichž bodnutí má za následek mnohem více vážných poranění, než je kousnutí zápřednice.

 

 

Zapsal, zprávu podává a dokumentární snímky přikládá Tonda Kůrka.