01_ detail_20221228_142821_vyrezNetopýří výzkumníci je vzdělávací projekt České společnosti pro ochranu netopýrů ČESON, do kterého jsme se zapojili. Vybavení jsme získali z velkorysého grantu společnosti ŠkoEnergo. Projekt je určen převážně pro školní skupiny, zájmové kroužky a organizace věnující se práci s dětmi a mládeží.   

Program umožňuje pomocí ultrazvukových detektorů proniknout do světa netopýrů, slyšet hlasy pro lidské ucho neslyšitelné nebo těžko slyšitelné a poznat tak skrytý svět těchto nočních tvorů.

Stačí si zdarma zapůjčit batůžek s vybavením pro pozorování nočního života netopýrů a vyrazit na podvečerní či noční vycházku. 

Batůžek obsahuje 3 ultrazvukové detektory včetně návodu na jejich ovládání, svítilnu, dále Klíč k určování hlasů netopýrů, průvodce Kam za netopýry na Mladoboleslavsku a knihu Poznáváme naše savce. Součástí  batůžku jsou i náhradní baterie pro případ vybití.

Batůžek si lze zapůjčit  od 15.dubna 2023.

 

Jak si batůžek vypůjčit?

Po předchozí domluvě a složení vratné kauce ve výši 1000 Kč si batůžek vyzvednete osobně v klubovně ZO ČSOP Klenice nebo na jiném, dohodnutém místě. Maximální doba výpůjčky je 14 dní. Máte-li o zápůjčku zájem, ověřte si v kalendáři na konci stránky, že je některý batůžek volný a vyplňte poptávkový formulář nebo napište na emailovou adresu info(zavinac)csopklenice.cz.

 

Kdy vyrazit?

Ideální doba pro pozorování netopýrů je od května do září zhruba půl hodiny před západem slunce a hodinu po západu slunce. Na pozorování je dobré vyrazit za dobrého počasí, nejlépe v teplý večer. Za špatného počasí, kdy je silný vítr nebo teplota pod 10 °C, nebývají netopýři příliš aktivní. Je tedy méně pravděpodobné, že netopýry uslyšíte nebo uvidíte.

 

Kam vyrazit?

Na Mladoboleslavsku máme výbornou příležitost na březích řeky Jizery, v městských parcích jako je Štěpánka nebo zámecký park v Kosmonosích. Tato i další místa najdete v našem průvodci Kam za netopýry na Mladoboleslavsku včetně doporučené trasy zakreslené v mapě a netopýrů, které jsme tam našli my. Lze ale samozřejmě vyrazit na kterékoli oblíbené místo netopýrů - rybníkům, pomalu tekoucím řekám a říčkám, do městských a zámeckých parků či na zříceniny hradů.

 

Co vám ještě pomůže?

Do  zařízení se systémem Android lze nainstalovat aplikaci BatLib, které obsahuje nahrávky hlasů netopýrů.  

Na stránkách společnosti ČESON najdete odkaz na další užitečné pomůcky:

Pracovní listy o netopýrech  

Klíč k určování hlasů netopýrů

Určování netopýrů podle echolokačních signálů

 

 

 

logo_sko_energo_pruhl ceson_velke_pruhl_800

 

  

 NPZP_povinná publicita_banner A4_cmyk