polní cestaTěžká práce čekala na dvojici našich členů, kteří se vrhli na vysvobození polní cesty u Nepřívěce, která vede k našemu vzorovému mokřadu. Museli vysvobodit keře a stromy ze spárů přerůstající trávy.

Naši dobrovolníci museli do akce proti vysoké trávě nasadit traktůrek. Oplocení nebylo již vidět a zdaleka neplnilo svou funkci, i přes něj zvěř okousala vysazené keře.

 

 

„Podařilo se toho hodně, ale kraje kolem pletiv a kousek svážku před ořechem vzadu traktor nezvládl. To je ještě na křoviňák. Snažili jsme se ohrádky vytvořené z pletiva odstranit, ale zvládli jsme to s obtížemi jen u první z nich,“ popsali dobrovolníci svou práci.

Pletivo proto od keřů odstranili a rostliny se budou muset chránit jiným způsobem, protože následná údržba není téměř možná. Přežila spousta rybízu, jeřabinky, dva bezy a dřín. Další dva stromky jsou nízké klacíky, které obráží.

Polní cesta byla obnovena předloni na podzim a vede ke vzorovému mokřadu. O její realizaci natočila Česká televize dokument. K polní cestě patří také keře, stromy a lavičky, ze kterých je možné pozorovat krásnou přírodu Českého ráje. A informační tabule, kde veřejnost nalezne informace o funkci mokřadu a polní cesty.

Mokřad vznikl v roce 2018 za přispění naší organizace. Byl vybudován na vyústění polních meliorací vytahujících přebytečnou vláhu z 16 hektarového pole. Voda z trubek mířila přímo do narovnaného koryta potoka, který je přítokem říčky Sobotky.

Autor: Ondřej Kořínek

Fotografie z managementu: https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/8445982