Takoví obyčejní zabijáci

Publikováno: 4. března 2020 /

uvodni_foto_kukackaV pátek 28. 2. 2020 se v podkroví knihovny v Dolním Bousově sešlo 35 dětí a 13 dospělých, kteří se těšili, co nového se dovědí o kukačkách. Přednášející Prof. RNDr. Tomáš Grim, Ph.D. přednášku pojal velmi netradičně. Mezi promítáním zajímavých fotografií a krátkých videí často komunikoval s publikem, tím si udržel pozornost dětí po celou dobu přednášky. Dověděli jsme se mnoho informací ze života kukaček a dalších opeřenců u nás i v dalších zemích, zejména ve Finsku, kde probíhá dlouhodobé pozorování těchto hnízdních parazitů.

Fotografie

Zajímavé je samotné kladení vajíčka samicí kukačky do hnízda hostitele. Jsou samice, které se specializují na dutinové ptáky, jako jsou rehci zahradní. Ty kladou celý život modrá vejce — taková, která mají shodnou barvu s vejci rehků. Pak jsou jiné kukačky, které parazitují třeba na rákosnících, ty zase kladou hnědě skvrnitá vajíčka. Kukačka nejprve vyplaší hostitele z hnízda a pak je záležitostí vteřiny nebo dvou vteřin, než snese své vejce. Vylíhnuté mládě kukačky jedná podle vrozeného pudu a snaží se všechna ostatní vejce či mláďata z hnízda odstranit. V hnízdní dutině se jí to někdy úplně nepodaří, a tak rodiče krmí kromě vlastních mláďat (mláděte) také nevlastní mládě kukačky. Velmi zajímavé byly záběry z hnízdních budek. Někteří rehci nosili jako potravu nejen hmyz, ale i mláďata ještěrky živorodé. Bylo úsměvné pozorovat, jak mladí odlétají z hnízd. A dech se nám tajil, když jsme se dívali na záběry krahujce, který objevil rehčí hnízdo pod pařezem a hodoval na mladé kukačce. Jedna z kukaček, která měla na těle připevněnou vysílačku, při prvním zkušebním letu skončila v jezeře. Vědcům nezbylo, než pro ni skočit do chladné vody finského jezera. Jindy se několik vysílaček ozývalo z jednoho místa. Tím místem bylo hnízdo krahujce…

Překvapilo nás také zjištění, že dospělé kukačky u nás tráví pouze 1-2 měsíce z celého roku. Jejich mláďata pak letí na zimoviště sama. Kukačka je vlastně pořád „na tahu“. Přednáška skutečně zaujala všechny posluchače. Děkujeme panu Grimovi, ČSOP-Klenice  a IC Dolní Bousov, že se tato zajímavá akce u nás mohla uskutečnit.

Pavla Bartková a Lenka Hejnová, MOP-Přírodovědný kroužek

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.