Díky Nadačnímu fondu Škoda Auto se nám podařilo vybudovat na Mladoboleslavsku třináct nových tůní

Publikováno: 18. května 2023 /

Na soukromém pozemku u Dolního Bousova vznikla šestice tůní, další sedm tůní bylo vybudováno v PP Dymokurské louky

Šest tůní vybudovala ČSOP Klenice s pomocí Nadačního fondu Škoda Auto na soukromém pozemku ve Vlčím Poli u Dolního Bousova. Tůně mají pomoci zadržet vodu a poskytnout vhodný biotop k rozmnožování obojživelníků. Dalších sedm tůní bylo vybudováno v PP Dymokurské louky.

 

Území pro vybudování tůní nebylo vybráno náhodou. Vznikly na podmáčené půdě, kde v minulosti mohl být také rybník. V těchto místech ČSOP Klenice zaznamenala výskyt a rozmnožování vzácných druhů obojživelníků – rosničky obecné, kuňky obecné, čolka obecného, ropuchy obecné, skokana štíhlého a skokana hnědého.

„Majitelem pozemků je starousedlík pan Král. Tůně budou sloužit jako cenný zdroj vody, k rozmnožování obojživelníků. Další tůně jsme vybudovali na slatinné louce v PP Dymokurské louky, o které se dlouhodobě staráme,“ uvedla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Návrhu nových tůní se ujal hydrobiolog Radomír Studený, který zvolil průtočné tůně bez ryb. Jejich využití bude nejen pro obojživelníky, ale také pro drobné bezobratlé, jako například vážky a potápníky. „V letních měsících mohou tůně vysychat a při prudších deštích tak zachytí část vody, která údolnicí poteče z lesního pozemku,“ konstatoval hydrobiolog Studený.

Tři větší tůně se nachází u silnice. Jejich maximální hloubka je 1,2 metru o maximální velikosti 12 krát 8 metrů. Další tři tůně jsou přímo u lesa a jde o kombinaci menší a větší vodní plochy o maximální hloubce 60 centimetrů. Odlišné velikosti tůní poskytnou biotop pro různé druhy živočichů.

ČSOP Klenice získala na vybudování tůní grant z programu Nadačního fondu Škoda Auto Krakonošovy zahrádky. Ze stejného grantu bylo ještě vybudováno sedm nových tůní v PP Dymokurské louky. Tam jsme byli o vybudování tůní požádáni pracovníky Odboru životního prostředí Středočeského kraje, se kterými jsme náš návrh konzultovali a byl jimi na základě plánu péče o toto chráněné území odsouhlasen.

Obě akce mají za cíl především pozitivně ovlivnit vodní režim v krajině, zadržet vodu, obnovit malý vodní cyklus, ochlazovat zdejší klima a poskytovat životně důležitou vodu nejen živočichům, ale také rostlinám. Plánujeme zde také konání osvětových akcí s cílem seznámit veřejnost s potřebnými opatřeními v krajině. V neposlední řadě mohou být projekty inspirací pro další majitele pozemků, kteří by rádi nabídli své území pro ochranu přírody.

 Autor: Ondřej Kořínek

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.