V Českém ráji vznikly nové tůně. Zadrží vodu z pramene Klenice

Publikováno: 30. listopadu 2020 /

Nemusí pršet, stačí, když kape. Říká jedno ze známých přísloví. A proto máme radost z každé realizované akce, která zlepší naši přírodu. V obdobích sucha a nevyrovnaných srážek je velkým úspěchem vybudování tůní, které zároveň pomáhají doplňovat pramen Klenice.

Naše organizace se stala partnerem projektu zadržení vody v krajině, který vymyslel a realizoval hydrobiolog Radomír Studený. Pramen Klenice, po které je pojmenovaná naše organizace, se nachází mezi obcemi Libošovice a Nepřívěc.

 

Důležitý úkolem bylo sehnat povolení majitele pozemku, kterým v tomto případě byla Římskokatolická farnost v Sobotce. Z farnosti přišla kladná odpověď s tím, že takové potřebné opatření rádi podpoří. Začátkem listopadu tak mohly začít práce na zadržení vody v několika tůních. Je to efektivnější řešení než stavět drahé přehrady, jejíchž pozitivní vliv je přinejmenším diskutabilní.

nad prameny 2Radomír Studený vyčistil úvoz od padlých kmenů a větví a domluvil se zemědělcem možnost projetí bagru. Ten na pozemku udělal terénní úpravy a vyhloubil prostor pro vodu. „Za pomoci malého bagru vznikl systém jakýchsi kapes, které se budou příležitostně plnit dešťovou vodou, která by jinak rychle odtekla korytem říčky,“ popsal realizaci Studený.

Voda se tam zadrží a bude déle vsakovat do okolní půdy, dotovat pramen Klenice a vláhu využijí také stromy, jenž v teplých dnech snižují teplotu okolního vzduchu. Zemina posloužila na hrázky a zbytek byl rozhrnut do okolí.

„Samostatně se jedná o drobný zásah bez viditelného efektu, ten se projeví až po uskutečnění více opatření v krajině, která bude pestřejší, plná života a odolnější proti výkyvům počasí,“ vysvětlil hydrobiolog.

Vzorový mokřad

Nedaleko nově vzniklých tůní byl za přispění naší organizace předloni vybudován vzorový mokřad. Vznikl na vyústění polních meliorací vytahujících přebytečnou vláhu z 16 hektarového pole. Voda z trubek mířila přímo do narovnaného koryta potoka, který je přítokem říčky Sobotky. Mnoho fotografií z mokřadu lze zhlédnout zde.

První opatření vytvořili ručně studenti Středního odborného učiliště ŠKODA Auto a.s., obor karosář. a členové našeho ČSOP. Šlo o přehrazení otevřeného příkopu pod budoucím mokřadem. Až poté zde mohlo vzniknout dalších 15 tůní, které jsme financovali ze Zaměstnaneckých sbírek ŠKODA AUTO.

Loni na podzim proběhla výsadba ovocných dřevin a letos v září jsme revitalizovali polní cestu vedoucí k mokřadu. Posekali jsme přerostlou trávu a ostružiník a vysadili několik druhů keřů. K nim přibyly také dvě lavičky. O celé akci natočila Česká televize dokument.

„Velice si vážím spolupráce vaší organizace na realizaci takovýchto tolik potřebných “vzorových opatření” v naší, intenzivním zemědělstvím přeměněné krajině. Doufám, že naše spolupráce může být dobrým vzorem pro další území v naší zemi,“ řekl na závěr Radomír Studený.

Autor: Ondřej Kořínek

Foto: Radomír Studený

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.