Dobrovolníci ze ŠKODA AUTO pomáhají našim nejcennějším loukám vrátit původní biodiverzitu

Publikováno: 23. listopadu 2022 /

Uplynulou sobotu se 10 zaměstnanců z útvaru PSW-T zaměřilo na odstraňování náletů v PP Dymokurské louky u Ujkovic. Toto ekologicky cenné území je jako přírodní památka chráněné od roku 2016, ale před jejím vyhlášením bylo bohužel mnoho let ponecháno svému osudu. Od roku 2014 se naše organizace (ZO ČSOP Klenice) zaměřuje na návrat k její původní druhové pestrosti.

 

 

Začali jsme s razantním odstraňováním náletových dřevin, které z území dělalo neprostupnou džungli, přidali jsme pravidelné kosení a úspěch se dostavil. Na louku se vrátily druhy rostlin, které zde byly naposledy viděny před 30 lety. Jedním z nich je hořec hořepník, který patří mezi silně ohrožené rostliny. V ČR roste pouze na několika málo lokalitách.

Další vzácností, která se loni na louce objevila, je krásná dekorativní květina mečík střecholistý. Tato taktéž silně ohrožená rostlina se v minulosti používala na výrobu oblíbeného nápoje lásky. Zda opravdu měla zázračné účinky, nevíme, ale co víme jistě je, že zmizela z většiny míst, kde původně rostla. Na Mladoboleslavsku se s ní setkáte jenom na této lokalitě. Loni jsme zde našli 3 tyto krásné rostliny, letos už 27.

Aby se tato slatinná louka vrátila ke svému přírodnímu stavu, je posledním naším krokem návrat původního vodního poměru. K tomu jsme ale potřebovali odstranit značné množství náletových dřevin, které zarostly drobnou vodoteč a zamokřená místa.

„Já i moji kolegové jsme uvítali možnost udělat ve spolupráci s ochránci přírody z ČSOP Klenice něco konkrétního vlastníma rukama pro životní prostředí, ve kterém všichni žijeme,“  říká vedoucí útvaru PSW-T Ondřej Boček.

Jsme moc vděčni zaměstnancům z PSW-T, že se zhostili tohoto těžkého úkolu a značnou část náletových dřevin z nejvíce zarostlých ploch ve svém volném čase odstranili a následně spálili. Díky i jejich práci se toto jedno z botanicky nejcennějších území vrátí ke své původní pestrosti.

Kdo by chtěl kolegy z PSW-T následovat, může nám pomoci koncem listopadu na vhodných, náletových dřevin zbavených místech vybudovat tůně a vrátit vodu tam, kudy před lety protékala.

Autor: Milada Vrbová

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.