Čapí příběh na komíně eMBe pivovaru v areálu Na Klenici pokračuje. Nově instalovaná kamera umožní sledovat dění v hnízdě v přímém přenosu. Podle chování samice navíc vše nasvědčuje tomu, že už v hnízdě už se může nacházet první vajíčko. V posledních dnech totiž tráví na hnízdě výrazně více času a často sedí typickým způsobem připomínajícím zahřívání snůšky.
Kamera je umístěna na střeše Aparthotelu Na Klenici v bezpečné vzdálenosti, aby nerušila hnízdící pár. Živé vysílání je k dispozici na YouTube kanálu Aparthotelu zde.
V budoucnu se ale počítá s ještě lepším řešením. „Kamera už teď běží a máme radost, že můžeme lidem přiblížit dění na komíně v přímém přenosu. Až čápi po sezoně odletí, plánujeme přesunout speciálně upravenou kameru přímo na komín. Na jaře, až se čápi vrátí, už bude připravená přímo u hnízda,“ říká majitel areálu Tomáš Lauer.
Hnízdo na 52 metrů vysokém historickém komíně vzniklo letos v březnu ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Klenice. Čapí pár ho obsadil začátkem dubna po souboji s konkurencí. Do dění se zapojila i veřejnost. Lidé mohli hlasovat o jménech pro čapí pár – ve výběru byla jména Laurinka a Klement, Boleslav a Mladěnka, Jeníček a Mařenka nebo Klenda a Klenička.
Vítězem hlasování se nakonec stala dvojice Laurinka a Klement. eMBe pivovar navíc připravuje tematický pivní speciál s etiketou čápa. Půjde o norské pivo typu kveik, které odkazuje na severskou tradici. Právě v severní Evropě vznikla legenda o čápech jako nositelích dětí – lidé si všimli, že se vracejí na jaře zhruba devět měsíců po letních slavnostech, a spojili si je tak s příchodem nového života. I proto byl čáp vnímán jako symbol rodiny, štěstí a nových začátků.
Součástí projektu bude i dobročinný rozměr – z každého prodaného piva poputuje 1 Kč na podporu Českého svazu ochránců přírody Klenice. Aparthotel Na Klenici tuto částku navíc zdvojnásobí. Výtěžek pomůže financovat ochranu čápů i výstavbu dalších hnízd. „Čápi k pivovaru patří – je v tom klid i radost ze života. Držíme jim palce a věříme, že se brzy dočkáme přírůstků,“ dodává majitel eMBe pivovaru Luděk Novotný.
Autorka Petra Lauerová, Aparthotel Na Klenici