IMG_20221203_151704158_HDRPatnáct lidí za větrného a studeného počasí se zúčastnilo slavnostního znovu posvěcení nově opraveného křížku u obce Dalovice. Bude sloužit poutníkům i okolojdoucím turistům, cyklistům.

„Úvodní řeči o křížku se ujala ředitelka muzea Kateřina Jeníčková, pan farář křížek posvětil a farní sbor zazpíval tři hezké písničky,“ sdělila předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.
Na hosty čekal nejen tento kulturní program, ale také dobrý čaj a koláče.

 

IMG_20220615_140128Po roce po podání naší žádosti o opravu křížku u Penny Marketu v ulici 17.listopadu v Mladé Boleslavi se podařilo dosáhnout obnovy křížku. Velké poděkování zaslouží město, které rekonstrukci kříže zajistilo.

„Naše organizace se prací, ani penězi na opravě nepodílela, ale bez nás by tam pořád stálo jenom torzo. Za jeho opravu se postavil a finance na rekonstrukci kříže zajistil náměstek Jiří Bouška,“ řekla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

 

IMG_20220529_162956305_HDRDvacet lidí se zúčastnilo slavnostního znovu posvěcení nově opraveného křížku u obce Vinec. Bude sloužit poutníkům i okolojdoucím turistům.

„Úvodní řeči o křížku se ujala ředitelka muzea Kateřina Jeníčková, pan farář křížek posvětil a farní sbor zazpíval tři hezké písničky,“ sdělila předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Na hosty čekal nejen tento kulturní program, ale také dobrý čaj a koláče.

 

ořezání lipNejen přírodní skvosty jsou v hledáčku Českého svazu ochránců přírody Klenice. Pečujeme také o drobné sakrální památky v našem kraji, protože nejenže doplňují krajinný ráz, ale jsou také pamětí krajiny a našich předků.

Naše organizace měla už dlouho vyhlédnutou opravu poutního místa u obce Vinec nedaleko malého hřbitova, kde se nacházejí tři lípy a kříž, který nutně potřebuje opravu.

Tento týden u kříže odstartovaly první práce. Arborista seřezal a omladil tři lípy tak, aby vydržely co nejdéle a jejich stav neohrožoval okolí.

 

 

 

 

Lhotky - opravená kapličkaV letošním roce jsme se pustili do obnovy výklenkové kapličky u obce Lhotky, která byla postavena v roce 1780. Kaplička byla díky svému technickému stavu zařazená mezi ohrožené památky. Nelíbil se nám její neutěšený stav, oslovili jsme majitele a získali jejich souhlas s opravou. Díky podpoře zaměstnanců Škoda Auto, kteří nás podporují z dlouhodobých zaměstnaneckých sbírek pro období 2016 – 2018 a loňského dotačního programu Ministerstva zemědělství na Údržbu a obnovu kulturních a venkovských prvků, jsme začali s opravou kapličky. Nejdřív jsme zlikvidovali náletové dřeviny v okolí kapličky, nechali vyrobit identické dřevěné okno a pokračovali v opravě kapličky.

Po celkové opravě a obnově kapličky jsme nechali vedle kapličky vybudovat lavičku pro poutníky, kteří se budou chtít ve stínu lip pokochat výhledem do krajiny a odpočinout si. 

Kapličku najdete mezi obcí Březno a Domousnicemi při hlavní silnici - https://mapy.cz/s/32rLR

 

 

kaplicka_opravena

Kaplička byla slavnostně posvěcena. Příjemnému setkání a zastavení v čase předadventím napomohli Mgr. Kateřiny Jeníčkové z Muzea Mladoboleslavska a R. D. Mgr. Pavel Mach, děkan římskokatolické farnosti Mnichovo Hradiště. 

Kosení louky u StruhV neděli 27. září se na Švédských šancích na Chlumu sešlo více než 50 lidí. Mimo jiné přišla paní Hana Hlaváčová - ředitelka Dobrovických muzeí a paní Blanka Mulačová z  Infocentra v Dobrovici, které bylo naším hlavním sponzorem. Přivítali jsme i pana Karla Horčičku, radního za Středočeský kraj. Společně jsme odhalili Katův kříž. Archeolog Muzea Mladoboleslavska Filip Krásný zasvětil zúčastněné do historie kříže, kterou se můžete dozvědět i na informační tabuli s fotografiemi katova meče a obnovy kříže. Na lavičce si můžete vychutnat krásný výhled  do údolí. A z tepla domova si pustit reportáž, kterou o akci natočila První boleslavská.