Pomozte při hledání nebezpečných prosklených ploch pro ptáky -  výzva na webu.0001Jedním z problémů, se kterým se musí ptáci vypořádat nejen ve městech, jsou prosklené plochy, Množství a umístění těchto ploch je často pro ně fatální. Jen v České republice  zahynou po nárazu do skla ročně odhadem desítky až stovky tisíc ptáků.

V Mladé Boleslavi se díky iniciativě Josefa Rutterleho a Ekocentra Zahrada podařilo během dvou let nejnebezpečnější prosklené zastávky upravit. Rádi bychom vás poprosili o pomoc při hledání dalších nebezpečných ploch.

 

V současné době totiž již mnoho druhů ptáků vyvádí mláďata. Jejich koncentrace a nezkušenost zvyšuje pravděpodobnost nárazu do skeněných ploch. To pokračuje až do podzimu, kdy se připojí ptáci migrující městským prostředím.

Jak tedy pomoci? Pokud naleznete důkaz o nárazu do skleněné plochy zastávek či městských budov, a to ve formě tzv. „mastné skvrny“ na skleněném povrchu (viz obrázek našeho článku), omráčeného nebo zraněného jedince či, bohužel, mrtvolky, udělejte prosím, fotografii a zašlete ji spolu s informací o daném místěn na emailovou adresu j.rutterle zavináč gmail.com nebo na adresu skleneneplochy zavináč csopklenice.cz.

 

Chcete-li vědět, které jsou již v Mladé Boleslavi pro ptáky bezpečné, podívejte se na zastavky.birdlife.cz

 

Články týkající se zabezpečování zastávek v Mladé Boleslavi:
MHD Havlíčkova má nový polep
Mladá Boleslav se stala trochu bezpečnější pro ptáky
Zabezpečování autobusových zastávek v Mladé Boleslavi pokračuje

 

Další obecné informace o této problematice jsou dostupné na stránkách České společnosti ornitologické Ptáci a skla.