pf 2021 ČSOP KleniceLetošní rok byl v mnohém výjimečný. Kdo z nás by si představil, že se na několik měsíců zavřou brány škol, obchodů, restaurací a firem?

Náš život se od jara podobá akčnímu sci-fi seriálu s názvem Coronavir. Jak rádi bychom přepnuli na jiný program a sledovali něco jiného.

Bohužel v letošním roce se seriál podobá nekončící telenovele s tisíci díly. Stejně jako kulturu, průmysl, sport i vzdělání i nás se v negativním slova smyslu dotkla pandemie. Zrušili jsme téměř

JizeraVážený pane poslanče, vážená paní poslankyně

S hrůzou sledujeme jednání o pozměňujících návrzích poslance Josefa Kotta (ANO) v rámci tzv. invazní novely ve sněmovním tisku č. 731. Naše příroda je v posledních letech těžce zkoušena, ať už různými klimatickými změnami, úbytkem biodiverzity, fragmentací nebo znečištěním, ale i mnoha legislativními nápady, jako již schválený zákon o drahách umožňující neomezené kácení, nový stavební zákon nebo nyní nápady poslance Kotta. 

  

image002Česká inspekce životního prostředí podala trestní oznámení na neznámého pachatele, který mohl způsobit smrt syslů obecných v Bezděčíně navezením zeminy. Oznámení již má stole okresní státní zastupitelství.

 

 

 

 

Bylo – ne02_Argiope_bruennichi_2kok_Benátky_1992 (1)bylo. Do roku 1991 nebylo v Čechách známo jediné místo výskytu křižáka pruhovaného – pavouka dnes zřejmě nejpopulárnějšího a nejznámějšího. A také jednoho z nejhojnějších. Až do uvedeného roku u nás nežil. Což platilo i pro celé území dnešní ČR. Výjimkou byl jediný nález, zaznamenaný někdy ve 40. letech minulého století kdesi na jižní Moravě. A od té doby – nic. Kolem nás žil všude: na Slovensku, v Polsku, hojně v Německu, Rakousku..

 

 

polní cestaTěžká práce čekala na dvojici našich členů, kteří se vrhli na vysvobození polní cesty u Nepřívěce, která vede k našemu vzorovému mokřadu. Museli vysvobodit keře a stromy ze spárů přerůstající trávy.

Naši dobrovolníci museli do akce proti vysoké trávě nasadit traktůrek. Oplocení nebylo již vidět a zdaleka neplnilo svou funkci, i přes něj zvěř okousala vysazené keře.

 

 

IMG-20220626-WA0076Velké překvapení čekalo v pátek na členy ČSOP Klenice. Při své výpravě na Vrchbělé našli vzácnou rostlinu tořič včelonosný. Pro náš kraj nový druh, v ČR roste jen na pár místech.

„Je to úžasné, takový nález jsme zde nečekali. Letos mapujeme území Mladoboleslavska podrobněji. Výsledkem je nález několika zcela nových druhů rostlin, a to nás nesmírně těší,“ sdělila předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Tořič včelonosný je až 40 centimetrů vysoká vytrvalá bylina, která roste na výslunných travnatých a křovinatých stráních. Kvete v červnu a červenci. Najdeme ji většinou ve Středozemí, u nás vzácně na jižní a střední Moravě a na Slovensku. Na Mladoboleslavsku nebyla dle našich informací zaznamenána.

 

 

Křížek-verze kopieKdy: v sobotu 3.12.2022 od 15:00.

Kde: sraz je v Dalovicích u kříže

Pořádá ZO ČSOP Klenice Mladá Boleslav.

Svěcení provede P. Kamil Škoda.

Zazpívá farní schola.