IMG_53931

Členové ČSOP Klenice s dobrovolníky ze ŠKO ENERGO odstranili náletové dřeviny z přírodní památky Dymokursko u Dětenic, která je výjimečným územím na Mladoboleslavsku. Pomohli tak chráněným rostlinám.

Ochranáři z Klenice se jednomu z nověji vyhlášených chráněných území na Mladoboleslavsku věnují již řadu let, a díky nim se zde daří mnoha chráněným rostlinám. Namátkou hořci hořepníku, kosatcům sibiřským, prstnatcům májovým nebo upolínům evropským.

Letos však ochranáře čekalo překvapení.

Fotografie 

O osmdesát ovocných stromů je bohatší příroda na Mladoboleslavsku. Postarali se o to členové ČSOP Klenice a dobrovolníci ze ŠKO - ENERGO, kteří v listopadu vysázeli novou alej.

Samotné sázení byla jen třešnička na dortu, které předcházela více jak měsíční práce našich členů ve spolupráci s pracovníky CHKO Český ráj. Ti nás totiž v říjnu oslovili, zda se nechceme stát realizátory výsadby nové aleje. Nejdůležitější však bylo získat souhlas majitelů pozemků. Pracovníkům CHKO se nakonec podařilo najít obec, která s výsadbou souhlasila. Pro osázení byla vybrána polní cesta z Rytířovy Lhoty do osady Kouty.

Fotogalerie

Dětenické louky- 14.8.2018xxxxDne 18.5. 2018 proběhla další dobrovolnická akce. Tentokrát se zaměstnanci ŠKO - ENERGO s.r.o., kteří se pustili do managementu evropsky významné lokality Dětenické louky. Jedná se o slatinnou louku, která byla ponechána svému osudu a během let zarostla nálety. Vzácné a chráněné druhy rostlin z ní postupně vymizely a zbyla jenom torza původní pestré populace. Před několika lety jsme provedli první velký asanační zásah, odstranili velkou část náletů a pokosili zarůstající louku. Od té doby zde provádíme management pravidelně. Odstraňujeme náletové dřeviny, sekáme louky a monitorujeme stav populace chráněných druhů rostlin. Během čtyř let se počet těchto rostlin ztrojnásobil a vrátily se sem druhy, které byly již považovány za vyhynulé. V péči o tuto lokalitu nám v letošním roce významně pomohli zaměstnanci ŠKO-ENERGO.