poznávačka rostlinV sobotu 13.5.2022 se v zázemí Chaty pod Svinčicí poblíž Prachovských skal konalo krajské kolo soutěže Zlatý list, kam postoupily i naše děti z Přírodovědného kroužku z kategorie starší (7.- 9. třída). Každé družstvo je tvořeno šesti dětmi, které vytvoří dvě družiny o počtu 3+3, minimálně však 2+2 děti. To byl i náš případ, kdy se "pouze" čtyři stateční postavili přesilovce a dali hlavy dohromady. 
 

Rohatsko tůňkyV pátek 6.5. jsme vyrazili autobusem na Rohatsko, kde jsme se u tůněk setkali s odborníkem přes obojživelníky, panem Michalem Šulcem.

Hned jsme se pustili do pátrání, co všechno v tůňkách žije. Podle klíčů se nám podařilo určit vodní bezobratlé: bahenky a plovatky, nitěnky, znakoplavky, larvy vážek, larvu potápníka, chrostíky, dospělého potápníka, vírníky, různé druhy jepic v larválních stádiích.

Fotografie

IMG_20211008_134242V pátek 8. 10. se na Přírodovědném kroužku sešla skupina dětí ve věku od první do páté třídy. Pustili jsme se do výroby 18 kusů téček pro dravce.Výrobě předcházelo dlouhé plánování a důkladná příprava.

První nápad měla paní Zuzana Adamová, která vzorně pečuje o zeleň v našem městě Dolním Bousově.V krajině obecně chybí vzrostlé stromy, které dravci mohou použít jako pozorovatelnu a rozhlednu pro lov. Na velkých polních celcích je dostatek hlodavců, ale dravec nemá, kde by spočinul. Využívá proto každou příležitost, kterou jsou i nově zasazené aleje ovocných stromů v okolí našeho města. Stromky jsou však ještě malé a hrozí jejich poškození.Proto jsme se rozhodli pro výrobu těchto "posedů", které následně umístíme ve všech stávajících i plánovaných výsadbách.

 

IMG 20210324 164921Ve středu 24. 3. bylo nádherné počasí, proto jsem se vydala vysbírat odpadky po cestě, kterou jezdím na kole do oblíbeného lesa (z Dolního Bousova do Vlčího Pole). V lese u pramenišť už kvetou bledule, podléšky a pučí lýkovce.

Po obou příkopech cca 3km úseku silnice jsem sebrala 5 pytlů odpadu: plechovky a kelímky od nápojů, krabičky od cigaret, roušky, lahve od vína ap. Na poli krásně zpívali skřivani, na kraji lesa drozd. Zahlédla jsem i ocásek slepýše, kterého jsem vyrušila, když se vyhříval na sluníčku.

Úklid měl pro mne i vzdělávací funkci, jako nekuřák jsem se dověděla, čím vším je kouření nebezpečné nejen kuřákům. Jiné roky tuto úklidovou akci provádíme ještě s kolegyní a dětmi z Přírodovědného kroužku (MOP Dolní Bousov), letos to však není možné...

 

 

Ukazka otazky z nove hryMilí rodiče, milé děti!

Protože se stále nemůžeme vidět na schůzkách kroužku, připravili jsme pro vás hru, kterou můžete absolvovat sami a přitom se projít na čerstvém vzduchu. S sebou budete potřebovat jen dobré boty a oblečení podle aktuálního počasí a mobil. 

U každé tabule 1. naučné stezky (Okolo Klenice) najdete zezadu na papírku zataveném ve fólii otázku, která se týká základních znalostí místní přírody. Tato naučná stezka začíná u koupaliště. 

uvodni_foto_kukackaV pátek 28. 2. 2020 se v podkroví knihovny v Dolním Bousově sešlo 35 dětí a 13 dospělých, kteří se těšili, co nového se dovědí o kukačkách. Přednášející Prof. RNDr. Tomáš Grim, Ph.D. přednášku pojal velmi netradičně. Mezi promítáním zajímavých fotografií a krátkých videí často komunikoval s publikem, tím si udržel pozornost dětí po celou dobu přednášky. Dověděli jsme se mnoho informací ze života kukaček a dalších opeřenců u nás i v dalších zemích, zejména ve Finsku, kde probíhá dlouhodobé pozorování těchto hnízdních parazitů.

Fotografie