045_Dactylorhiza_fuchsii_Prstnatec_Fuchsův_2017_05_29_Loučeň_Loučeňské_rybníčky_IMG_2991Louka byla mnoha let neudržovaná, zarostlá plevelnými rostlinami. Z původního počtu vzácných orchidejí, které zde na jaře vykvétaly, zůstalo jen pár životaschopných jedinců. Po zjištění tristního stavu populace se členové ochránců přírody Klenice rozhodli pro její záchranu. Oslovili majitele pozemku, který dal souhlas s pokosením celé louky a v loňském roce poprvé po mnoha letech louku pokosili. V letošním roce čekalo na ochránce přírody krásné překvapení.

 

Místo původních 6 kusů orchidejí prstnatců májových se louka rozzářila 174 květy této mizející orchideje. Kosení orchideje zachránilo a louka získala zpět svoji pestrost a biodiverzitu. V letošním roce jsme o pomoc s péčí o tuto lokalitu požádali zaměstnankyně ŠKODA AUTO z oddělení STM , které nám již několik let chodí pomáhat v péči o nejohroženější lokality Mladoboleslavska.Louku jsme pokosili, ony louku pohrabaly. S ohledem na vysoké teploty a množství hmoty to nebyl jednoduchý úkol, ale dobrovolnice z STM ho zvládly. Všechnu pokosenou hmotu na plachtách odnesly do přistaveného kontejneru. Tráva byla odvezena do kompostárny, kde z ní bude vyroben nový kompost.

Moc děkujeme dobrovolnicím z STM ze ŠKODA AUTO za jejich pomoc a práci pro zvýšení biodiverzity orchidejové louky. Podobně cenných luk na Mladoboleslavsku v posledních 30 letech rapidně ubylo, a tak záchrana každé takové oázy zeleně je záslužným činem. Louka se i díky jejích práci znovu pořádně nadechne.

Autor: Milada Vrbová