049_Dactylorhiza_majalis_Prstnatec_májový_2015_05_16_Žďár_Žabakor_IMG_1866Výjimečný nález čekal na členy naší organizace, když vyjeli na kontrolu louky pod PR Vrch Baba. Napočítali 174 prstnatců májových.

Před 10 lety rostlo na louce několik desítek orchidejí – prstnatců májových, úpolínů nejvyšších. „Postupně jejich počty začaly klesat až do loňského jara, kdy jsme zde našli jenom tři kusy těchto krásných rostlin. Po získání souhlasu majitele, jsme loni louku poprvé posekali, abychom vrátili louce její krásu a biodiverzitu a zamezili úbytku orchidejí,“ sdělila předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

„Letos jsme při monitoringu a kontrole louky napočítaly 174 prstnatců! Byla to nádhera. Louka byla plná kytek – pomněnek, kohoutků. Nádhera. Fakt pohlazení,“ popsala zážitek Milada Vrbová.

Prstnatec májový je ohrožený druh, který dorůstá až do 60 centimetrů. Roste v nížinách i na horách, na mokrých loukách i vřesovištích a rašeliništích. Kvete v květnu a červnu. Vznikl zřejmě křížením několika druhů vstavačovitých rostlin.

Autor: Ondřej Kořínek

 

Fotografie louky: https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/8497765