vstavač vojenskýNeuvěřitelný nález učinily v květnu členky ČSOP Klenice na Vrchbělé. Našly tam vzácnou orchidej vstavač vojenský, který na Mladoboleslavsku považovaly za vyhynulý.

Dvě naše členky vyrazily Vrchbělou původně za dudkem chocholatým, kterého tam pozoroval jiný ochránce přírody z ČSOP Klenice. Jak už to tak bývá, dudka nenašly, ani neslyšely. Jaké však bylo jejich překvapení, když dalekohledem spatřili něco povědomého.

  

„Podařilo se nám nalézt vstavače vojenské. Při prohlídce dalekohledem mi na něj padnul zrak a pak už jsem z něj zrak nespustila,“ uvedla k nálezu předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Jako odborník na orchideje dále poznamenala, že první a poslední nález učinil botanik muzea v Hradci Králové Jaroslav Zahradník v roce 2010. Od té doby jej nikdo na Mladoboleslavsku neviděl.

„Objevil se tedy znovu po 10 letech v počtu 2 kusů. Sice nevím, zda je to stejné místo, kde původně rostl, ale každopádně je to úžasný nález. V našem kraji byl považován za vyhynulý,“ konstatovala Vrbová.

Vstavač vojenský je vytrvalá bylina až 65 centimetrů vysoká, v horní polovině je bezlistá, květenství má až 20 centimetrů. Barva květu je velmi variabilní. Vstavač je teplomilný, takže roste na slunných loukách, stráních nebo v lesních lemech. Kvete v květnu a červnu.

U nás jej můžeme nalézt především na jihovýchodní Moravě, v České středohoří nebo v Polabí. Dříve byl hojný, ale nyní jsou jeho populace velmi malé, protože ubývá vhodných habitatů. Je chráněn zákonem jako silně ohrožený druh, a proto se nesmí trhat či jinak poškozovat. Podléhá také mezinárodní ochraně CITES. 

Autor: Ondřej Kořínek