Hadi_CR_duben_2022_ZM (3)Po loňském velmi úspěšném programu Hadi České republiky se v týdnu po velikonocích vrátili do Mladé Boleslavi Zuzana a Matej Dolinayovi z LivingZoology. Na podzim se totiž na všechny zájemce o jejich program nedostalo, proto jsme je požádali o další návštěvu.

Tentokrát mělo možnost jejich program zažít více než 280 žáků z 5. ZŠ , 6. ZŠ, 8. ZŠ a z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře. Nejprve žáci a studenti shlédli film s úžasnými záběry hadů a plazů naší přírody. Při sledování vyplňovali pracovní list připravený Zuzanou Dolinay, aby

 

si utvrdili některé zajímavé poznatky.

Po filmu následovala atraktivní ukázka hadů, které manželé Dolinayovi chovají - konkrétně samečka a samičku krajty královské, užovku tenkoocasou a korálovku sedlatou. Kdo chtěl, mohl si hada vzít do ruky, dát okolo krku nebo jen pohladit.

Celý program trval přes dvě vyučovací hodiny a studenti většinou nechtěli dát hady z ruky. Často se přišli podívat i učitelé z vedlejších tříd.

Hlavním cílem programu je vzbudit ve studentech zájem o hady a plazy obecně. Jsme přesvědčeni, že setkání s hadem v bezpečném prostředí, možnost hada vidět zblízka nebo se ho dotknout, probudí respekt nebo dokonce lásku. Takový člověk pak bude tyto krásné tvory chránit.

Fotografie z letošního programu můžete shlédnout v naší fotogalerii zde.

Lektory platíme ze Zaměstnaneckých sbírek ŠKODA AUTO. Jsme rádi, že díky zaměstnancům i firmě ŠKODA AUTO můžeme takovéto programy uskutečnit.

Manželé Dolinayovi se věnují osvětě a ochraně hadů a plazů obecně. Na jejich youtube kanále najdete mnoho krásných videí o životě plazů - https://www.youtube.com/c/livingzoology.

Pro ty, kteří by si chtěli připomenout podzimní „hadí turné“ manželů Dolinayových, uvádím odkazy na loňské články a fotografie.

Setkání s hady

Pátek s hady v Dolním Bousově

Fotografie z podzimního programu

Autor: Martina Vlčková