_VIS4056Jednu z největších úklidových akcí mají za sebou členové ČSOP Klenice a především dobrovolníci, kteří v sobotu vyrazili na pomoc do NPP Mladá u Milovic. Uklidili 17,64 tuny odpadků. Poslechli si také přednášku zástupců CHKO Kokořínsko-Máchův kraj a exkurzi šéfa České krajiny Dalibora Dostála.

I když v sobotu nebylo počasí pro úklid zrovna ideální, na místo setkání dorazily desítky lidí včetně mnoha dětí. Celkem téměř 200 dobrovolníků z řad naší organizace, zaměstnanců Škoda Auto, ukrajinští uprchlíci, členové Military Experience a klubu Off-Road Milovice.

Organizátoři pod vedením předsedkyně ČSOP Klenice Milady Vrbové připravili parkovací místa, pytle, rukavice, ale také bohaté občerstvení. 

„Naše původní vize, že projdeme celé území, se ukázala jako nesplnitelná. Odpadků bylo tolik, že nám ke konci již nestačili ani pytle, a to jsme jich měli cca 300. Kontejnerů jsme naplnili 7, z toho 2 kontejnery byly plné pneumatik, které se následně zrecyklují na výrobu alternativního paliva.

Před polednem dobrovolníci dorazili do občerstvovací stanice, kde na ně čekaly klobásy, buřty, koláče, jablka a čaj. Odpad odvážely Technické služby Benátky nad Jizerou, spolek Military Experience a klub Off-Road Milovice.

„V rámci rezervace velkých kopytníků se dobrovolníci zaměřili především na odklízení zbytků stavební suti v místech, kde byly odstraněny objekty po bývalé sovětské armádě. Od cihel přes kusy betonu, zbytky železné armatury až po různé kovové trubky a další pozůstatky po zdemolovaných stavbách,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Podle něj šlo o jednu z největších dobrovolnických akcí za poslední roky. „Dobrovolníkům ze společnosti Škoda Auto, organizátorům z ČSOP Klenice i pracovníkům z CHKO Kokořínsko-Máchův kraj bych chtěl moc poděkovat, odvedli velký kus práce. Několik hodin nosit, nakládat a skládat beton, cihly a další těžký materiál rozhodně nebylo jednoduché,“ konstatoval Dostál. 

Dalibor Dostál pro dobrovolníky také uspořádal exkurzi do milovické rezervace divokých koní. O přírodě se dozvěděli také od Pavlíny Šámalové z CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.

Autor: Ondřej Kořínek

Fotografie z akce: https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/8282846