Ornitolog Tomáš GrimVelký ohlas zaznamenala série přednášek ornitologa a cestovatele Tomáše Grima, kterou zorganizovala ČSOP Klenice. Nejen děti si napjatě vyslechly poutavé vyprávění o ptácích.

Přednášky se uskutečnily na konci února na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi, kde si 150 dětí zaujatě vyslechlo přednášku Proč ptáci nemají rádi přírodu? Proč se stěhují do měst? Na 8. ZŠ Mladá Boleslav se téměř stovka školáků dozvěděla Jak a proč zpívají ptáci a v přírodovědném kroužku v Dolním Bousově děti a veřejnost zhlédli prezentaci nazvanou Takoví normální zabijáci: Tajný život kukačky.

O vystoupení nepřišli ani obyvatelé Mladé Boleslavi, pro které byla určena přednáška Jak a proč zpívají ptáci. Suma sumárum si zajímavé vyprávění vyslechlo 335 lidí.

„Přednášku vedl velice srozumitelně, děti mohly slyšet velké množství ptačích hlasů, ty známé, i ty méně známé. Na přednášce zazněly i ukázky metalové hudby, neboť, jak se ukazuje, některé melodie si hudebníci převezmou od ptačích kolegů. Dětem se přednáška velmi líbila,“ okomentoval vystoupení ornitologa Ondřej Pardubský z 8. ZŠ Mladá Boleslav.

Tomáš Grim je vyhlášený ornitolog a zoolog, který procestoval 70 zemí v sedmi kontinentech. Věnuje se také vědě, fotografování a popularizaci české ornitologie. Získal cenu České společnosti ornitologické a je spoluautorem knihy o kukačce, která byla oceněna ve Velké Británii.

Na svém facebookovém profilu akce pořádané naší organizací ohodnotil slovy: „Nejlepší posluchači jsou věkové extrémy: mláďata a senioři. Když se sejdou dohromady, je to tuplovaně fajn,“ napsal Grim, který je držitelem českého rekordu s 4000 pozorovanými ptačími druhy.

ČSOP Klenice šest přednášek uspořádala s pomocí zaměstnaneckých sbírek Škoda Auto. Přispěvatelům tak patří velký dík, za to, že se podílela na předávání znalostí nejen dětem. Spolupráce si velmi vážíme. Za organizaci přednášek je potřeba poděkovat předsedkyni ČSOP Klenice Miladě Vrbové a Martině Vlčkové.

Autor: Ondřej Kořínek