Naucna_stezka_Baba_pozvanka

 

V sobotu 9.11. jsme slavnostně otevřeli novou naučnou stezku PŘÍRODNÍ REZERVACÍ VRCH BABA. 

Stezku finančně podpořilo město Kosmonosy, společnost NET4GAS a ŠKOENERGO s.r.o. Část financí zajistil i příspěvek ze Zaměstnaneckých sbírek ŠKODA AUTO. Poděkování si zaslouží řada spolupracujících profesionálních a amatérských fotografů a značkaři z Klubu českých turistů.

 

 

Fotografie z deštivého dne při otevření stezky. 

 

 

 

I když by se mohlo zdát, že krajina kolem mladoboleslavských průmyslových center není příliš rozmanitá a zajímavá, opak je pravdou. Při bližším zkoumání každý pozorný návštěvník ocení přírodovědné hodnoty, které nabízí. Jedna zajímavá naučná stezka (po přírodní památce Chlum u obce Nepřevázka) tu byla vybudována v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě před pěti lety, nyní jsme otevřeli další. Nad obcí Horní Starkory leží totiž svět vyhaslé sopky. Dnes je území chráněné jako přírodní rezervace Vrch Baba. Naučná stezka je dlouhá 2,5 km.

Původně, ve třetihorách, byla Baba vysokou sopkou. Vlivem eroze jí dnes tvoří už jen čedičové suky Baby a Dědka s nadmořskou výškou kolem 350 m n. m. Vlivem lidské činnosti, kdy zde byl těžen kvalitní stavební kámen, tu dnes můžeme pozorovat zajímavé skalní brány, jeskyně či úzké průchody. Na jaře je zalesněná rezervace plná kvetoucích jarních bylin, jako je sasanka pryskyřníkovitá či hrachor jarní. Úzké rokle se celoročně zelenají kapradinami sleziníkem červeným nebo osladičem obecným. Bylinné patro je bohaté i na orchideje, např. vstavač nachový, při vlhkých létech tu roste kruštík modrofialový. Baba je domovem mnoha vzácným druhů bezobratlých, uvidíme tu létat chráněné druhy motýlů, jezírko poskytuje domov řadě obojživelníků. Více se dozvíte a uvidíte cestou po stezce.

V rámci projektu bylo vybudováno 7 infotabulí, 6 z nich je oboustranných – jedna strana pro dospělé a ta druhá pro děti. Dětskou částí provází skřítek Nefelínek, který děti nabádá k plnění různých úkolů. Na vrcholu jsou pro děti doplněny i dvě frotáže (reliéfní struktura pro přenášení obrazu na papír). Při cestě návštěvník narazí také na opravenou studánku, pod vrcholem si může odpočinout na instalovaných lavičkách.

Přírodní rezervace Vrch Baba leží severovýchodně od Kosmonos, cca 2,5 km dlouhý okruh začíná i končí v obci Horní Stakory. GPS: 50°26'55.971"N, 14°57'52.043"E. Jedná se o 99. lokalitu vybudovanou díky programu NET4GAS Blíž přírodě. Jeho prostřednictvím již třináctým rokem společnost NET4GAS podporuje projekty v oblasti ochrany přírody po celé České republice. V současnosti je ve Středočeském kraji zpřístupněno již šestnáct těchto lokalit ČSOP.  Více o naučných stezkách z programu NET4GAS se dozvíte na www.blizprorode.cz

Autor: Milada Vrbová