Pod křídly noci

V dávných dobách, kdy na místě dnešních rozvalin stával honosný zámek Zvířetický .....

Tak začíná povídání na nové naučné tabuli umístěné na Eleonořině cestě k zřícenině zámku Zvířetice.  V neděli 15.dubna přijel do TIC Zvířetice jeden z našich předních odborníků na netopýry Daniel Horáček, aby společně se starostou Radimem Šimáněm tabuli slavnostně odhalili. Možná si mnozí z vás vzpomenou, že Daniel Horáček odchytával a poutavě vyprávěl i na Mezinárodní noci netopýrů roce 2016.

Na akci přišlo téměř 100 dospělých a dětí. Mohli si poslechnout přednášku o netopýrech na hradech a zámcích a dozvědět se, co s netopýry, pokud s nimi sdílí obydlí. Děti si vyrobily papírového netopýrka, prošly si stezku a vyzkoušely své znalosti o netopýrech. K nejlákavějšímu, a to i mezi dospělými, patřilo krmení handicapovaných netopýrů, se kterými přijela členka České společnosti na ochranu netopýrů Eva Cepáková. Povídala o životě netopýrů, o jejich zvycích i o nebezpečích, která jim připravujeme. Kdo nakrmil netopýry, mohl si zblízka prohlédnout, jak se kroužkují ptáci.

Nechyběla ani sladká odměna pro děti v podobě perníkových netopýrů z dílny Elišky Josifové a balíček guána pro dospělé vyrobeného českými netopýry.

Tabule vznikla za významné finanční podpory firmy ŠkoEnergo a města Bakova nad Jizerou.

Fotografie si prohlédněte zde.