pozvanka DL_houby 2018_elektronicka_N1Mykologický klub ryzec a ZO ČSOP Klenice připravují společně opět výstavu hub. Po loňském velkém zájmu přidáváme i letos dvě mykologické přednášky. 

Kdy : Středa - 10. října 2018 8:00 -17:00
Kdy : Čtvrtek - 11:října 2018 8:00 -17:00
Kde : v hlavním foyer Domu Kultury v Mladé Boleslavi

A na přednášky se těšte 
ve středu 13:00 : .Aleš Vít - Houby v kuchyni
ve čtvrtek 11.00 : Stanislav Tutka - Zajímavosti hub

Kdy: sobota 25. srpna v 9:00
Kde: sraz na parkovišti před restaurací u golfového hřiště v Michalovicích 

S průvodcem, místním dendrologem Markem Tomáškem, se vypravíme za nejzajímavějšími stromy v Michalovicích. Dozvíte se mnoho cenných informací o stromech, o jejich nemocech, co jim prospívá a co naopak škodí. Jaké exotické druhy v Michalovicích najdeme a naopak, které běžné stromy z naší přírody mizí.

Terénní pěší exkurze.

Tajemstvi_zviretickeho_lesaV sobotu 15.září odpoledne se do TIC Zvířetice v Podhradí sešlo postupně přes 180 dospělých a dětí, aby se vydali hledat tajemství zvířetického lesa. Na začátku si zájemci poslechli přednášku mykologa Stanislava Tutky "Houby nejsou jenom hřiby". Děti i dospělí nehoubaři si mohli začít zdobit tričko či tašku motivy lesa. Po 15:00 hodině se první zvědavci vydali na stezku hry, kde objevovali živočichy žijící v norách a na stromech, hádali hlasy, hledali pera ptačích obyvatel lesa nebo zkoumali, jak voda protéká lesní půdou.

025_Pterophorus_pentadactylus_Pernatuška_trnková_2015_08_03_Radouč_IMG_6040V sobotu 14.července se sešlo přes 25 zájemců o objevování světa bezobratlých na Radouči.  Průvodcem exkurze byl emeritní pracovník Národního muzea RNDr. Antonín Kůrka. Přestože letošní průběh počasí je neobvyklý a většina motýlů již dávno nebyla ve své největší kráse, užili jsme si dvě hodiny hledáním motýlů, pavouků a brouků skvěle. Kromě běžných druhů, jakým je okáč prosíčkový, žluťásek čičorečkový či pavouk listovník, na nás čekal i otakárek ovocný, nepříliš obvyklý bělásek rezedkový či skutečná vzácnost (i pro odborníky)

Skokan hnědýKdy: sobota 16. června 2018 v 8:00
Kde: sraz na zastávce MHD před Bondy v ulici Václava Klementa 

Autobusová exkurze 

S průvodkyní společnosti přátel přírody Čmelák jsme se vydali do Jablonného v Podještědí, kde společnost Čmelák vybudovala nádherné mokřady a zpřístupnila je veřejnosti. Průvodkyně nás nejprve vybavila gumovkami, aby nás bezpečně mohla provést stezkami, které se klikatí 

Lišaj pryšcovýKdy : sobota 9. června 2018
Kde : sraz na parkovišti u hotelu Relax, volnočasového areálu ve Vrchbělé u Bělé pod Bezdězem.

Ve spolupráci s českou ornitologickou společností ZO ČSOP Jaroměř a dalšími odborníky jsme navštívili Vrchbělou, součást CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Tato část je chráněná zároveň vyhlášená

  

2018_05_rosnicka_zelena_IMG_4963V sobotu 26. května jsme vyrazili do bývalé pískovny v Ledcích s hydrobiologem Radkem Studeným. Pískovna je považována za jednu, na obojživelníky z nejbohatších lokalit na Mladoboleslavsku, dokonce i s dokumentovaným výskytem kriticky ohrožené ropuchy krátkonohé.

Na začátku nám průvodce představil druhy, které dokáží žít v zarybněných vodách a to skokana skřehotavého. V nedaleké tůni bez ryb jsme pak objevili kuňky obecné a pulce skokanů štíhlých. Účastníci byly nadšeni, když si mohli druhy zblízka prohlédnout.

 

 

Krutihlav obecnýV sobotu  19. května se u Restaurace na statku sešlo 40 účastníků (18 dospělých, 12 dětí). A vydalo se k cikánskému dubu, kde nás čekal  ornitolog Petr Lumpe se svými pomocníky. Ráno natáhli sítě, ale do našeho příchodu se nechytil ani jeden pták. Petr Lumpe je ale znamenitý vypraveč, takže čas do odchytu prvního opeřence uběhl jako voda. Pak se ale ptáci začali do sítí vrhat.

Pod křídly noci

V dávných dobách, kdy na místě dnešních rozvalin stával honosný zámek Zvířetický .....

Tak začíná povídání na nové naučné tabuli umístěné na Eleonořině cestě k zřícenině zámku Zvířetice.  V neděli 15.dubna přijel do TIC Zvířetice jeden z našich předních odborníků na netopýry Daniel Horáček, aby společně se starostou Radimem Šimáněm tabuli slavnostně odhalili. Možná si mnozí z vás vzpomenou, že Daniel Horáček odchytával a poutavě vyprávěl i na Mezinárodní noci netopýrů roce 2016.

Ukliďme svět

V sobotu 21.dubna se uskutečnila další úklidová akce v rámci kampaně „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Tentokrát jsme uklízeli naučnou stezku na Chlumu. Celkem 9 účastníků nasbíralo cca 50 kg odpadu.