02_IMG_4392Na pláních mezi Benátkami a Milovicemi začátkem července vzácné hořce ještě nekvetou, ale i tak je o ně velký zájem. Velice se o ně zajímají drobní motýli. Náleží k druhu modrásek hořcový Rebelův (Phengaris alcon rebeli ), který patří mezi naše nejvzácnější a nejohroženější motýly.

Kdo by čekal jásavou krásu motýlích křídel, byl by trochu zklamán. Na rozdíl od jiných, hojných příbuzných s barevnými ornamenty na spodní straně křídel jsou hořcoví modrásci šedí až šedohnědí, s několika tmavými tečkami. Také svrchní strana křídel nic moc. Sameček je modrý, ale není to žádný zářivý

blankyt. Samička je ještě méně nápadná, má šedohnědá křídla, jen s náznakem modře na bázi. Dospělí motýli se doslova vynoří ze země začátkem prázdnin, kdy je pro ně už přichystána pochoutka – nektar v květech různých bobovitých rostlin, zejména štírovníku.

Poletující modraví samci hledají partnerky, oplozené samičky pak nakladou na listy a poupata hořce křížatého (Gentiana cruciata) bílá vajíčka. Za pár dní se vylíhnou housenky, které se začnou živit semeníky hořců. Mají tu dobré živobytí a zdá se, že by mohly být spokojeny. Ale hořce jim chutnají jen dva až tři týdny. Poté se prokoušou semeníkem ven, vypadnou na zem – a čekají. Ty šťastné se dočkají. Jejich zachráncem je – mravenec. Když se dělnice mravence rodu Myrmica s housenkou modráska setká, nekousne ji ani nebodne žihadlem, ale živou a zdravou odnese pod zem do mraveniště. Mravenci housenku přijmou v mraveništi jako vítaného hosta a dělnice ji krmí stejně jako své mravenčí larvy. Housenka jim zkrátka voní. Ta si dokonce někdy pochutná i na mravenčích vajíčkách a larvách. Hýčkaný host v mraveništi také přezimuje. Na jaře se housenka v horních částech mraveniště zakuklí a po čase, někdy začátkem července, se vylíhne dospělý motýl. Ten už ale mravencům nevoní a je pokládán za vetřelce. Musí se tak co nejrychleji dostat ze svého „rodného“ mraveniště ven. A tam je čekají žluté květy čilimníků plné chutného nektaru.

V době vrcholícího léta, kdy milovickou pláň ozdobí zářivě modré květy hořců, už dospělci hořcových modrásků pomalu mizí. Zůstává jen pár opozdilců, většinou už notně otřepaných. O potomstvo je postaráno. Hořce poskytnou housenkám potravu, mravenci zabezpečí další vývoj a přezimování. A za rok, začátkem prázdnin, se na pláních objeví nová generace těchto drobných motýlů s podivuhodným životním cyklem.

Pozoroval a zapsal: Tonda Kůrka, ZO ČSOP Klenice