motak_luzni_mlade_katusice_webNa konci července bylo u bývalého katusického polního letiště pozorováno již vzletné mládě motáka lužního. Tento druh na Mladoboleslavsku hnízdí sporadicky, dle záznamů se v okolí Katusic pravidelně v hnízdním období vyskytuje od roku 2017.

Jedná se o elegantního štíhlého tažného dravce se zimovišti v subsaharské Africe, který k nám přilétá na přelomu dubna a května. V současné době hnízdí především v obilných polích. Motáci lužní hnízdí na některých místech i semikoloniálně, tedy ve více párech poblíž sebe. 

 

V roce 2018 došlo k odtajnění výskytu hnízdících motáků u Katusic a znemožnění hnízdění z důvodu vyhledávání hnízd některými nezkušenými a neohleduplnými pozorovateli. Tento druh dravce je však obecně nejvíce ohrožen žněmi a zemědělskými pracemi. Období vyvádění mláďat totiž spadá právě do období sklizně. Na mnoha místech v republice tak každoročně probíhá zabezpečování cíleně vyhledaných hnízd mnohými ornitology a jejich oplocení, které společně s domluvou se zemědělci zaručí bezpečné vyhnízdění tohoto vzácného druhu motáka.

Jelikož se i motáci lužní živí drobnými savci, v polních kulturách tedy především hrabošem polním, mohou místně přispět, ve spolupráci s jinými myšilovnými dravci, k redukci počtu hlodavců a podpořit tak biologickou ochranu. Pokud tedy v období od druhé poloviny května do července narazíte v zemědělské krajině na motáky lužní, lze tuto informaci sdělit na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Nepokoušejte se však dohledat potenciální hnízdo, mohlo by dojít k zbytečnému zmaření hnízdění tak, jako tomu bylo v roce 2018 u Katusic.