Vlk obecnyNěkolik vzácných druhů našli během jarních týdnů členové ČSOP Klenice. Byly to nejen ohrožené rostliny, ale také dudek chocholatý nebo překvapivý výskyt vlka obecného na Mladoboleslavsku.

O vlku se naše organizace dozvěděla od příznivce, který se s námi podělil o fotografie této vzácné šelmy. Zaznamenal ji při jízdě autem u obce Plazy, jak přebíhá silnici. Zřejmě šlo o vlčího samce, který si hledat nové teritorium. Fotografie vlka měla velký ohlas na našem facebooku, kde se kromě pozitivních reakcí objevily i ty negativní. Informace jsme předali také Hnutí Duha, která se na monitoring vlků zaměřuje.

Další vzácným živočichem byl ohrožený dudek chocholatý, kterého naši členové zaznamenali v NPP Mladá. Krásný pták není pro náš kraj až tak ojedinělý, ale stále naším krajem jenom migroval. Letos zde po dlouhých letech opravdu zahnízdil. Neméně zajímavé je pozorování pobytových stop bobra evropského na toku Jizery. Pravděpodobně se k nám dostali z Ploučnice, kde jejich počty narůstají. Bobr byl zaznamenám u Podhradských tůní, Debře a Benátek nad Jizerou.

Velkým objevem byl nález asi 15 jedinců kriticky ohrožené vratičky heřmánkolisté u Bělé pod Bezdězem. Podle databáze Pladias zde rostla naposledy asi před 100 lety. Vratička je vlastně kapradina, která se vyskytuje na suchých půdách. V ČR byla nalezena například v Českém středohoří, Jeseníkách nebo Krkonoších.

Výjimečné druhy jsme našli také na Vrchbělé. „Kozinec dánský v NPP Mladá postupně mizí, tady se záhadně objevil. Náš člen loni místo, kde rostou, posekal a jako poděkování za péči jich tam letos vykvetlo cca 100 kusů,“ sdělila předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Na Vrchbělé se podle ní také rozrůstá populace vstavače vojenského. Původně tam kvetly tři jedinci, letos už je jich devět. Další lokalita byla nalezena opodál na nově posekané ploše. Na Vrchbělé se daří také vratičce měsíční, které prospívá management louky, jenž tam každý rok provádíme. Letos se zde po mnoha letech znovu objevily.

Tento týden jsme v lese v Obrubcích objevili hadí mord nízký, který patří mezi ohrožené druhy rostlin. V České republice se vyskytuje především v jižních Čechách. Na Mladoboleslavsku jsme ho do minulého týdne ještě nezaznamenali. V současné době roste zpravidla na nepatrných zbytcích původních biotopů.

Přesná místa nálezů záměrně nezveřejňujeme, aby měly populace vzácných rostlin čas na rozmnožení. Problémem v mnoha oblastech je však sucho, které čím dál víc trápí naší krajinu. Bez vody to nebudou mít tyto vzácné druhy jednoduché, a to nám nezbývá než si přát, aby se krásné slunečné počasí střídalo s přeháňkami.

Autor: Ondřej Kořínek

Fotografie vzácných druhů živočichů a rostlin: https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/8417886