koniklec jarní3Náš region se kromě mladoboleslavské automobilky může pyšnit jednou botanickou raritou – několika taxony konikleců. Dva druhy z nich - koniklec jarní a koniklec otevřený patří mezi kriticky ohrožené, koniklec luční patří mezi silně ohrožené druhy. Tyto druhy se mezi sebou ještě kříží a vytváří zajímavé druhy kříženců.

V posledních letech se počty všech druhů konikleců rapidně snižují a ochránci přírody dělají vše pro jejich záchranu. I my se snažíme. Kosíme louky, kde se tyto vzácné druhy konikleců vyskytují. Minulý týden jsme zakrývali pletivem kvetoucí koniklece luční, aby je zvěř nepoškozovala okusem. Bohužel během posledních několika let se jen pár kusům těchto vzácných druhů rostlin podařilo vykvést a vyprodukovat semena. Pletivo je proti okusu ochrání.

 

 

Dudek na Mladoboleslavsku

Mladoboleslavskem táhne vzácný a krásný pták dudek chocholatý. Děkujeme všem pozorovatelům za jejich pozorování a zprávy, které nám posíláte.

Chcete pomoci ptákům v okolí našich domovů? Jak na to se dozvíte na našich stránkách: https://www.csopklenice.cz/index.php/priroda-mb/520-jak-pomoci-ptakum-ve-meste

Užijte si jaro a informujte nás o zajímavostech, druzích ptáků a květin, které během vašich pozorování v přírodě pozorujete a objevíte.

Autor: Milada Vrbová