Iphiclides podalirius Otakárek ovocný 2020 08 16 Dymokursko PP Ujkovice IMG 2087 1V NPP Radouč jsme objevili cedule "Migrace sysla". V syslí kolonii vyrostly durmany s velkými, nápadnými a ozdobnými květy. Loni tam byl jeden, dnes celá durmaní zahrádka. Ještě kvetou vysoké divizny velkokvěté. A na skalkách se vyskytuje vousatka prstnatá. Tato nenápadná a nepříliš fotogenická tráva je řazena k ohroženým druhům (kategorie C3).

 

 

Na louce u Vlčího Pole, o kterou se staráme již několik let, vykvetl opět hořeček nahořklý. Rozrostl se tu na několik desítek jedinců, v tomto čase právě kvete zvonkovitými květy barvy lila. Jedná se o jednu z nejvzácnějších rostlin nejen našeho regionu! V Červeném seznamu je veden jako kriticky ohrožený (C1t), podle zákona jako silně ohrožený (§2). 

V PP Dymokursko kvete v několika jedincích hořec hořepník. Dech beroucí barva jeho zvonovitých květů - toť pravá genciánová violeť! Překvapením byl ovšem shluk desítek květů hvozdíku pyšného. Mezi jemně fialovými květy jsme objevili i několik čistě bílých. Dále blíže rybníku je degradovaná louka s právě kvetoucími pcháči, které jsou pravým požehnáním pro letní motýly. Nektar na nich sají roje perleťovců stříbropásků, také perleťovci malí a nechal se jimi zlákat i otakárek ovocný.

Oslaveno budiž léto …

Autor: Antoním Kůrka