IMG 20200609 WA0008Dostali jsme již několik hlášení od občanů Mladé Boleslavi, že zahlédli mláďata kalouse ušatého. Jsme rádi, že se tato sova šíří v našem městě.

Obyvatelé města nám poslali hned několik fotografií pozorování tohoto úžasného ptáka. O to větší máme radost, že jde o mláďata, tudíž u nás také hnízdí. Doufejme, že se mu bude i nadále dařit a zpestří tak přírodu Mladoboleslavska.

 

Kalous ušatý patří mezi naše běžnější sovy a je blízce příbuzný například s puštíkem obecným. Je to sova velká až 40 centimetrů s rozpětím křídel až metr. Má výborný sluch a zrak, a proto má kořist malou šanci. Létá většinou v noci a velmi tiše. Loví malé drobné hlodavce, někdy také ptáky nebo obojživelníky.

Rozmnožování začíná již v únoru, hnízda si nestaví, ale využívá opuštěná hnízda jiných ptáků. Samice klade 4 - 6 vajec, na kterých sedí sama. Samec obstarává potravu. Mláďata opouštějí hnízdo asi po třech týdnech a dále posedávají v jeho okolí.

Najdeme ho většinou v jehličnatých ale i smíšených lesích po celé Evropě. Ptáci ze severních oblastí létají na zimu na jih. Kalous je chráněný zákonem stejně jako ostatní ptáci. Abyste ho spatřili v přírodě, musíte mít hodně štěstí a být ve správnou chvíli na správném místě.

Autor: Ondřej Kořínek