Kosořice obsazené hnízdoVíce než polovina čapích hnízd na Mladoboleslavsku zůstala letos neobsazená, vyplývá to z průzkumu členů ČSOP Klenice. Vliv na to může mít počasí, sucho nebo změna hnízdních nároků.

Ochránci letos zmonitorovali celkem 18 hnízd, 10 jich zůstalo neobsazených. S ohroženým čápem bílým se můžete setkat třeba v Kosořicích, Březnu, Mnichově Hradišti, Dolním Bousově nebo Koprníku. Hnízda můžete zhlédnout v naší mapě. Online se na čápy podívejte v Mnichově Hradišti. 

„Je smutné, že více než polovina hnízd zůstalo letos neobsazených. Jak jsem se dočetla čápů bílých ubývá – což o obsazenosti hnízd svědčí. Díky velikému suchu a vysokým teplotám mnoho mláďat zahyne, své udělají i krátké, intenzivní bouřky. Jsou příliš vystaveni nepřízni počasí, a to se jím stává osudným,“ uvedla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Čáp bílý hnízdí v Evropě, střední Asii nebo severní Africe. Přilétá na přelomu března dubna, na zimoviště v subsaharské Africe se vrací většinou v srpnu. Podle ornitologů vznikla v Africe také menší hnízdní populace z ptáků, kteří se nevrací do Evropy. Od poloviny 19. století čáp kvůli industrializaci zemědělství, vysoušení mokřadů a změnou luk na pole postupně z Evropy mizel. Situace se začala zlepšovat až v 90. letech 20. století.

Hnízda si staví na nepoužívaných komínech, na střechách, sloupech, ale třeba i na posedu. Čápi tvoří stálé páry, mívají až pět vajec, na kterých sedí přibližně měsíc. Mláďata krmí dva měsíce. Čáp se žijí hmyzem, hlodavci a žábami.

Příbuzným čápa bílého je čáp černý. Jeho počty mírně narůstají, a to možná proto, že žije spíše v lesích na stromech, kde bývá ukryt před rozmary počasí. Byla však pozorována i hnízda v blízkosti lidských obydlí. Je rozšířen ve střední a východní Evropě až po Dálný východ. Zimu tráví také v Africe.

Kromě bílého břicha je tělo celé černé. V potravě dává přednost spíše rybám, ale nepohrdne také hmyzem a obojživelníky. Oba druhy jsou zákonem chráněny, jako ohrožené.

Pokud žijete v blízkosti čapích hnízd, dejte nám vědět pokud se náhodou na neobsazeném hnízdě čáp objeví nebo na obsazeném se jim bude snažit někdo ublížit.

Autor: Ondřej Kořínek