dudek_chocholatyOdrželi jsme nádherné snímky ohroženého dudka chocholatého, kterého vyfotografoval Richard Stehlík v Semilech. Pozorování tohoto vzácného druhu jsou hlášena také z Mladoboleslavska. Pakliže dudka spatříte, dejte nám vědět.

Zcela nezaměnitelný dudek chocholatý hnízdí v Evropě, Asii nebo Africe. Je to tažný druh, který přilétá z jižní Asie a Afriky na přelomu března a dubna. Dospělý pták měří až 29 centimetrů a váží až 80 gramů, pozná se lehce podle oranžové chocholky.

 

 

V minulosti byl dudek u nás hojným druhem, v současnosti hnízdí pouze ojediněle, především na jižní Moravě. Je totiž závislý na velkém hmyzu, jejich larvách a starých stromech, kterých ubývá. Loni a předloni pozorovali dudka v milovické rezervaci. Loni dokonce rodičovský pár s mládětem. Na Mladoboleslavsku se podle ornitologické databáze vyskytoval letos u Smilovic nebo Kosořic. Z Kněžmostu hlásil v úterý pozorování dudka ornitolog Pavel Kverek, který se o něm rozepsal na svém blogu www.pavelkverek.cz a přidal také fotografie.

Dudek patří mezi kriticky ohrožené druhy, jenž jsou přísně chráněné, a to nejen jedinci, ale i jejich biotop, hnízdo, vejce a uhynulí ptáci.

Za fotografie děkujeme panu Richardu Stehlíkovi, na jehož fotografie se můžete podívat zde: www.animalphotogallery.cz.

Ondřej Kořínek