IMG 20200325 094934Sluneční paprsky a počátek jara probouzí českou přírodu a například také ohrožené koniklece luční. Posly jara lze spatřit i na Mladoboleslavsku. 

Koniklec luční (Pulsatilla pratensis) je chlupatá bylina, vysoká až 20 centimetrů, kterou bezpečně poznáte podle fialových květů. Kvete od března do května na slunných místech, protože jde o teplomilný druh.

Kromě České republiky roste ve střední, severní a východní Evropě. U nás se vyskytuje ve středních a severních Čechách a na jižní Moravě. Lidově se mu říká čertovy vousy nebo ptačí hnízdo. Koniklec patří podle vyhlášky mezi silně ohrožené druhy, takže je jakákoliv manipulace s nimi zakázána včetně narušování jejich biotopu.

Koniklece rostly původně podél Jizery od Bakova do Benátek, teď už zbylo jen torzo původních lokalit. „ČSOP Klenice se stará o lokalitu v PP Paterov u Bělé pod Bezdězem na stráni u Sahary a nad loukou u Debře převzala dlouhodobě patronát ZŠ v Kosmonosech.“ uvedla předsedkyně ochranářů Milada Vrbová.

Děti z tamní školy chodí louku s ohroženými rostlinami pravidelně sekat. Jak to bude v tomto roce, ale není vzhledem k aktuální situaci jasné. Doufejme, že se brzy vše vrátí do starých kolejí, a nejen děti budou moct vyrazit na pomoc přírodě.

Autoři: Milada Vrbová, Ondřej Kořínek