DEN STROMŮ - prezentace.0018Již 18 let pořádá ČSOP Klenice s partnery akci Den stromů, při které žáci vysazují ovocné stromy v Mladé Boleslavi. Poprvé za celou historii soutěže město odmítlo uhradit asistenci zahradníků z firmy Compag, kteří svou odborností dohlížejí na hladký průběh výsadby.

ČSOP Klenice každý rok hradí výsadbu stromů z různých grantů a projektů, kdy je velmi vysilující sehnat potřebné finance tak, aby vše dopadlo na výbornou. Při samotné výsadbě jsme se mohli spolehnout právě na zahradníky firmy Compag, kteří nám pomáhali a dětem radili, jak stromy sázet.

„Letos po 18 letech se město odmítlo na této ekologické aktivitě spolupodílet. Stejně jako nepodpoří výsadbu keřů podél cyklostezky, které se loni zúčastnilo 70 dobrovolníků ani sázení stromů podél cyklostezky z Mladé Boleslavi do Řepova,“ uvedla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Město nám prostřednictvím vedoucího odboru Bohuslava Devátého napsalo: „Veškeré náklady spojené s výsadbou dřevin půjdou na náklady žadatele.“

Podle Vrbové je velmi smutné nepodporovat děti v aktivitách, které nejenže rozvíjejí jejich vztah k přírodě, ale navíc pracují pro naše město a zkrášlují ho. Veřejnost by se dle našeho názoru měla podporovat v činnostech na rozvoj města, ne naopak. „Je smutné, že za celou dobu nám pouze zastupitel města Svatopluk Kvaizar osobně za akci poděkoval,“ konstatovala Vrbová.

Tradiční akce Den stromů pořádáme s Nadace Partnerství, ŠKO – ENERGO a.s., Povodí Labe a.s., ŠKODA-AUTO a.s. již od roku 2004. Za celou historii se výsadby zúčastnilo 704 žáků a studentů mladoboleslavských škol a 80 pedagogických pracovníků, kteří vysadili neuvěřitelných 208 stromů.

Výsadba je spojená s přírodovědnou soutěží, za kterou jsou první tři družstva odměněna knižní publikací o stromech. například loni se sázelo v bývalém třešňovém sadu u parku Štěpánka, kde bylo vysazeno 17 třešní.

Autor: Ondřej Kořínek