IMG 20210324 164921Ve středu 24. 3. bylo nádherné počasí, proto jsem se vydala vysbírat odpadky po cestě, kterou jezdím na kole do oblíbeného lesa (z Dolního Bousova do Vlčího Pole). V lese u pramenišť už kvetou bledule, podléšky a pučí lýkovce.

Po obou příkopech cca 3km úseku silnice jsem sebrala 5 pytlů odpadu: plechovky a kelímky od nápojů, krabičky od cigaret, roušky, lahve od vína ap. Na poli krásně zpívali skřivani, na kraji lesa drozd. Zahlédla jsem i ocásek slepýše, kterého jsem vyrušila, když se vyhříval na sluníčku.

Úklid měl pro mne i vzdělávací funkci, jako nekuřák jsem se dověděla, čím vším je kouření nebezpečné nejen kuřákům. Jiné roky tuto úklidovou akci provádíme ještě s kolegyní a dětmi z Přírodovědného kroužku (MOP Dolní Bousov), letos to však není možné...

 

 

Ukazka otazky z nove hryMilí rodiče, milé děti!

Protože se stále nemůžeme vidět na schůzkách kroužku, připravili jsme pro vás hru, kterou můžete absolvovat sami a přitom se projít na čerstvém vzduchu. S sebou budete potřebovat jen dobré boty a oblečení podle aktuálního počasí a mobil. 

U každé tabule 1. naučné stezky (Okolo Klenice) najdete zezadu na papírku zataveném ve fólii otázku, která se týká základních znalostí místní přírody. Tato naučná stezka začíná u koupaliště. 

uvodni_foto_kukackaV pátek 28. 2. 2020 se v podkroví knihovny v Dolním Bousově sešlo 35 dětí a 13 dospělých, kteří se těšili, co nového se dovědí o kukačkách. Přednášející Prof. RNDr. Tomáš Grim, Ph.D. přednášku pojal velmi netradičně. Mezi promítáním zajímavých fotografií a krátkých videí často komunikoval s publikem, tím si udržel pozornost dětí po celou dobu přednášky. Dověděli jsme se mnoho informací ze života kukaček a dalších opeřenců u nás i v dalších zemích, zejména ve Finsku, kde probíhá dlouhodobé pozorování těchto hnízdních parazitů.

Fotografie