IMG 20210617 093940Ve čtvrtek a v pátek 17. a 18. 6. proběhly na Radouči výukové programy pro děti ze šestých tříd kosmonoské ZŠ.

Naši členové (dvě lektorky spolu s RNDr. Antonínem Kůrkou) provedli šesťáky po území NPP Radouč a ukázalo se, že známá Radouč je z mnoha úhlů pohledu stále neznámá a dovede překvapit.

Děti ve skupinkách objevovaly živočichy, třídily stromy, keře, byliny podle barev, odchytávaly do sítěk hmyz. S určením drobné havěti pomáhal pan Kůrka. Kromě běžných ploštic a sarančat se objevily i vzácnější druhy, například teplomilný listokaz, brouk, který se k nám šíří z Moravy, nebo chroustek či nesytka, co svým zjevem připomíná spíš mouchu, než motýla.

Fotografie 

 

Bylo velmi teplo, proto jsme k výkladu o NPP Radouč využili stín v blízkém lesíku. Děti se dověděly, že nejcennějším územím Radouče jsou skalky vytvořené Jizerou, porostlé vzácnými rostlinami. K nejvzácnějším patří devaterka poléhavá, která se v Čechách vyskytuje právě jen na skalkách Radouče. Nenápadná rostlinka má květ s pěti žlutými okvětními plátky, vzdáleně připomínajícím květ mochny. Pozoruhodné je, že kvete jenom dopoledne. V poledne opadá a další den se ráno otevřou slunci zase nové květy. 

Než jsme se vydali dál, tak si děti na kartičkách zopakovaly vývoj slunéčka sedmitečného. Další cesta nám odhalila neméně zajímavé druhy bylin: kavyl Ivanův, trávničky, hvozdíky nebo pilát lékařský.

Než se děti vydaly k syslům, tak si ve stínu javoru zkusily poskládat potravní řetězce z obrázků zde žijících zvířat. Zlatým hřebem programu byla samička ještěrky obecné, která nám zapózovala na tašce s výukovými materiály.

Oba programy se vydařily, nejlepší odměnou je vždycky zaujetí a radost na tvářích účastníků. Závěrem ještě slova paní učitelky žáků šestých tříd: "Moc děkuji za zajímavé exkurze po Radouči a za seznámení s tolika druhy různého hmyzu, zejména upozornění na vzácné druhy."

Autor: Pavla Bartková

Fotografie z výukového programu