A jaký ? Vzácný, ohrožený a dokonce zákonem chráněný ! Modrásek očkovaný. Pomozte nám objevit, kde na Mladoboleslavsku žije. Zatím byl viděn pouze na jedné louce pod Babou.

Jak modráska očkovaného poznáme?

Setkáme se s ním jen na krvavcových loukách. Na rozdíl od běžných modrásků nemá na rubu křídel žádné oranžové ani zářivě modré skvrny. Rub křídel je světle šedohnědý, s černými tečkami v bílém prstenci. Je to drobný motýl svým životem vázáný na krvavec toten (Sanguisorba officinalis). Motýli létají od doby, kdy krvavec nasazuje do poupat tj. od poloviny až konce června. Samičky modráska kladou do ještě nerozvitých klasů vajíčka. Na rozvitých květech sají motýli nektar.

Jak výskyt dokumentovat?

Při procházkách na louce si všimněte, zda tu neroste krvavec toten. Modráska, který bude sát na květu krvavce nebo klást vajíčka, je nutno vyfotit! Foto pošlete na níže uvedený email spolu s informací o místě popř. souřadnice. Uvítáme i snímek lokality. Kdo nefotí, prosím pošlete alespoň zprávu o pozorování. A pokud najdete modráska s poněkud tmavším zbarvením rubu křídel, s jiným počtem teček, může se jednat o mnohem vzácnějšího modráska bahenního. Na rozdíl od modráska očkovaného, kde obě pohlaví mají modravé zbarvení na horní straně křídel, je samice modráska bahenního tmavě hnědá.

Po vyhodnocení všech hlášení budou výsledky předány centrálnímu koordinačnímu centru.

Kontaktní emailová adresa : Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.