Dne 28.6. 2014 jsme prováděli management bývalého Baronského rybníka, který je součástí NPP Jestřebské slatě. Je to zároveň Evropsky významná lokalita Jestřebsko – Dokesko a chráněná Ptačí oblast Českolipsko – Dokeské pískovce a mokřady.

Rozsáhlý (200 ha) komplex slatinišť a střídavě vlhkých luk podél toku Mlýnského potoka utrpěl v průběhu staletí mnoho ran, zmínit můžeme stavbu rybníků, zbudování železniční tratě, narovnání koryta potoka ve dvacátých letech 20. století a pozdější opakované prohlubování zanášeného koryta, těžbu slatiny.

Vzdor tomu patří místo k botanicky mimořádně bohatým. Zazemněný Baronský rybník, kde se dřív ve velkém těžila slatina, nabízí bohaté porosty mechorostů a šáchorovitých hostí řadu zajímavých druhů: toliji bahenní (Parnassia palustris), hlízovec Loeselův (Liparis loeselii), vachtu trojlistou(Menyanthes trifoliata), kohátku kalíškatou (Tofieldia calyculata), tučnici obecnou českou (Pinguicula vulgaris subsp. bohemica), prstnatec český (Dactylorhiza bohemica), kruštík bahenní (Epipactis palustris) a mnohé další. Z šáchorovitých můžeme zmínit suchopýr širolistý (Eriophorum latifolium), ostřici chabou (Carex flacca), ostřici rusou (C. flava), ostřici Hartmanovu (C. hartmanii), ostřici plstnatoplodou (C.lasiocarpa), ostřici šupinoplodou (C.lepidocarpa) nebo ostřici Hostovu (C.hostiana). Najdeme zde druhy kriticky ohrožené a endemity, které nenalezneme nikde jinde na světě. Kosená plocha se každým rokem zvětšuje. Jelikož se jedná o podmáčené louky je kosení rákosovitých ploch fyzicky náročné. Navíc se veškerá zelená hmota musí z plochy ručně na plachtách odnést. Díky pravidelnému kosení však počet ohrožených druhů přibývá a louky získávají svůj neopakovatelný charakter.